Clicky

Poronienie – Statystyki

Poronienie – Statystyki

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Poronienie – Statystyki

Statystyki dotyczące poronień - Liczby i definicje
Statystyki dotyczące ilości poronień są dramatyczne. Statystyki mówią, że poronienia występują u 20% ciężarnych kobiet. Jednakże, w oparciu o niektóre źródła, dane te mogą być niedokładne. Wiele kobiet, zanim zorientuje się, że w jej organizmie kształtuje się nowe życie, może poronić nie wiedząc o tym. Dlatego, dane dotyczące poronień mogą wahać się między 40 a 50 procent. Wśród kobiet, które poronią, 20 procent będzie cierpieć z powodu kolejnych poronień.

Poronienie jest to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Medyczna terminologia nazywa to poronieniem samoistnym lub porodem przedwczesnym. W języku angielskim nazywane jest to aborcją spontaniczną (spontaneous abortion) i wiele kobiet uważa to określenie za obraźliwe. Jednakże, trzeba zwrócić uwagę, że termin „aborcja” w nikłym stopniu kojarzy się z poronieniem rozumianym jako utrata ciąży. Z medycznego punktu widzenia, nie oznacza to jednak przerwania ciąży z powodu decyzji kobiety. Odpowiedni termin odzwierciedlający świadomie podjętą decyzję to poronienie sztuczne (elective abortion). Kiedy u kobiety ciąża zostaje zakończona po 20-tym tygodniu, mówimy o martwym urodzeniu.

Wyróżniamy dwie kategorie poronień. Pojedyncze poronienie dotyczy jednego, sporadycznego przypadku. Takie poronienie jest zazwyczaj spowodowane anomalią chromosomalną w jaju lub spermie. Anomalia chromosomalna nie jest powtarzalna. Jeżeli u kobiety wystąpią trzy kolejne poronienia, wtedy uważamy poronienie za powtarzalne. Kobieta, która cierpi na powtarzające się poronienia, powinna poddać się badaniom medycznym, aby móc dowiedzieć się co może być tego przyczyną. Mówiąc ogólnie, chodzi o to, aby mając na uwadze wszystkie te czynniki, kobieta mogła donieść ciąże do końca.


Statystyki dotyczące poronień - Trzy postacie występowania
Dane dotyczące poronień mogą różnic się, ponieważ mogą one objawiać się w różny sposób, ale każe prowadzi do utraty ciąży. Biorąc pod uwagę powyższe, interwencja medyczna może być wymagana, aby zapewnić kobiecie fizyczną pomoc.

Poronienie Zatrzymane. Missed Abortion:

Jest to poronienie w którym obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy przez wiele tygodni. Jeżeli obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy ponad 5 tygodni wówczas może dojść do zagrażającego życiu krwawienia w wyniku zaburzeń krzepnięcia.

Poronienie Niezupełne. Incomplete Abortion:

Obumarcie jaja płodowego, po którym w jamie macicy pozostały resztki utkania łożyskowego. Symptomy: rozszerzenie szyjki macicy, skurcze oraz krwawienia i problemy z płodem.

Poronienie Zupełne. Complete Abortion

Poronienie zupełne to postać poronienia w której wydaleniu z jamy macicy uległo całe jajo płodowe (płód i kosmówka). Najpewniejszym objawem poronienia zupełnego jest stwierdzenie całego wydalonego jaja (zarodek w worku owodniowym z szypułą kosmówki).

Poronieniu zatrzymanemu lub niezupełnemu zazwyczaj towarzyszy rozwarcie szyjki macicy i łyżeczkowanie (D&C). Łyżeczkowanie wymaga otwarcia szyjki macicy i wyłyżeczkowaniu macicy. Jeżeli dojdzie do Poronienia Zatrzymanego w 6,5 tygodniu lub wcześniej – lekarz może zasugerować, aby kobieta poczekała parę dni – możliwe, że jej organizm sam wydali płód, jak w wielu przypadkach. Wtedy, łyżeczkowanie nie jest potrzebne.


Statystyki dotyczące poronień – zrozumienie cierpienia.
Statystyki nie pokazują całej prawdy. Sprawa poronienia nie kręci się tylko wokół strony medycznej i fizycznej. Poronienie wpływa bowiem w minimalnym stopniu na ból fizyczny. Najczęstsze symptomy to: ból pleców, skurcze i utrata krwi. Symptomy te, zazwyczaj są niewielkie a kobieta szybko wraca do zdrowia.

Poronienie jednak, przynosi wielki ból w sferze psychiki. Poronienie to nie tylko wydalenie płodu – ale, jak u większości kobiet – śmierć dziecka. Pomimo tego, że medycyna nie nazywa rozwijającego się embrionu lub płodu – dzieckiem, wiele kobiet bardzo wcześnie przywiązuje się do swojej ciąży. Kiedy następuje poronienie, kobieta nie traci tylko ciąży, ale dziecko i marzenia z nim związane.


Statystyki dotyczące poronienia – Przerwanie milczenia.
Statystyki dotyczące poronień są słabo publikowane. Poronienie było by łatwiejsze, gdyby zniesiono ten ciężar milczenia jaki powstał wokół powyższego tematu. Jest to niewygodny temat w naszym społeczeństwie. Milczenie powoduje psychologiczny ból dla matki będącej w żałobie – i ból ten się wzmacnia kiedy musi ona się z nim ukrywać. Proces bycia w żałobie uzdrawia emocjonalnie i psychicznie , a bez tego, kobieta ma uczucie, że cierpi w samotności.

Radzenie sobie z poronieniem i zdrowienie!

Materiały źródłowe: Woman Doctor's Guide to Miscarriage by Lynn Friedman, M.D., with Irene Daria, New York: Hyperion, 1996. And in The Other Side of Pregnancy: Coping with Miscarriage and Stillbirth by Sherry Lynn Mims Jimenez, Englewood Cliffs: Prentice-hall, Inc., 1982.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?




Znajdź nas na:




English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Samotność
Poczucie własnej wartości
Zniechęcenie
Oznaki Depresji
Radzenie sobie z lękiem
Późna aborcja
Poczucie winy
Osobowość borderline
Przezwyciężyć strach
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Poronienie – Statystyki to My Google!
Add Poronienie – Statystyki to My Yahoo!
XML Feed: Poronienie – Statystyki
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.