Clicky

Palenie – uzależnienie od nikotyny

Palenie – uzależnienie od nikotyny

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Palenie – uzależnienie od nikotyny

Palenie – uzależnienie od nikotyny
Uzależnienie od nikotyny występuje, jeżeli jeden z poniższych punktów odnosi się do ciebie:

  • uzależnienie od nikotyny pojawia się poprzez palenie papierosów]
  • uzależnienie od narkotyku – poprzez marihuanę, kokainę i heroinę
Kiedy palenie tych szkodliwych substancji staje się zwyczajem i prowadzi do zachowania kompulsywnego, zaczyna rozwijać się nałóg. Kiedy substancje te są odstawione, osoba odczuwa syndrom odstawienia, ponieważ organizm musi się na nowo przystosować do funkcjonowania bez tych substancji.

Badania naukowe pokazują, że młodzi palacze zaczęli palić obserwując swoich bliskich palących. Wpływ środowiska nastolatków i presja jaką odczuwają rówieśnicy również nie jest bez znaczenia. Techniki marketingowe prowadzone przez media zachęcają do palenia i pokazują, że palenie jest akceptowane przez społeczeństwo.

Palacze bardzo szybko uzależniają się od nikotyny. Badania Mori wskazują, że u młodzieży szybkość uzależnienia się od nikotyny jest na takim samym poziomie jak u osoby dorosłej. Jedna trzecia palaczy zapala swojego pierwszego papierosa w przeciągu 30 minut od obudzenia się. Jeden na dwunastu w przeciągu 15minut. Ponad połowa badanych przyznała, że miała by problemy przeżyć jeden tydzień bez papierosa, a 72% przyznało, że rzucenie palenia sprawiło by im wielkie trudności.

Młodzi ludzie, którzy próbują rzucić palenie, zwłaszcza w początkowym stadium, doświadczają taki sam syndrom odstawienia jak dorośli palacze. Przeczytaj historię człowieka, który rzucił palenie.

Palenie – uzależnienie od nikotyny – wpływ na zdrowie
Palenie ma rozległy wpływ na zdrowie człowieka. Początkujący palacze są od 2 do 6 razy bardziej zagrożeni powikłaniami serca takimi jak kaszel. Zwiększenie wydzielania flegmy, świszczenie czy krótki oddech, niż osoby nie palące.

Im wcześniej nastolatki zaczyna palić, tym większe ryzyko zgonu przed uzyskaniem pełnoletności z powodu takich chorób jak: choroby serca, rak płuc, rozedma płuc. Inne efekty uboczne u dorosłych palaczy to osteoporoza, wcześniejsza menopauza, problemy z płodnością.

Jeżeli palaczem jest kobieta w ciąży, jej dziecka mózg rozwija się nieprawidłowo, a z chwilą narodzin jego waga jest nieprawidłowa. Dziecko tez jest narażone na SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt), nadpobudliwością, i problemami z zachowaniem. Chroniczne choroby układu oddechowego: bronchit, zapalenie płuc i astma występują o wiele częściej u dzieci, których rodzice palili.

Przyjmuje się, że dzieci, których rodzice palą, mają ilość nikotyny w organizmie równy 80 wypalonym papierosom w ciągu roku. Wyniki te są oparte na badaniu śliny tych dzieci. Zdrowie dziecka jest bezpośrednio zależne od biernego palenia.


Palenie – uzależnienie od nikotyny – rzuć palenie
Wpływ uzależnienia od nikotyny ma swoje konsekwencje na zdrowiu palacza i jego bliskich – i powinny to być silne pobudki do rzucenia palenia. Od momentu kiedy palacz odmówi pierwszego papierosa – już zyskuje jego organizm. Pytanie jednak brzmi: jak można zwyciężyć z nałogiem? Jeśli osoba rzuca palenie nagle na metodę „cold turkey”, może doświadczać bardzo silnego syndromu odstawienia. Syndromy mogą być fizyczne i psychiczne. Kiedy narkotyk, którego organizm przyzwyczaił się przyjmować, nie jest już zażywany, organizm wchodzi w etap powtórnego przystosowania. Jeśli osoba nie jest świadoma, że taki okres może nastąpić, może go po prostu bardzo ciężko przechodzić. Dlatego osoba uzależniona od nikotyny nie powinna decydować się na rzucenie nałogu bez wcześniejszego przygotowania. Musi wiedzieć, czego ma oczekiwać.

Wiele osób odczuwa w tym czasie podirytowanie, jest agresywnych, depresyjnych, zmęczonych, mają trudności w koncentracji, zwiększony apetyt, lekkie zawroty głowy, kłopoty ze snem i mogą odczuwać głód nikotynowy. Symptomy te trwają zazwyczaj między 2 a 4 tygodniem, jednak zwiększony apetyt może utrzymywać się kilka tygodni.

Dobrze opracowany plan rzucenia palenia to krok do sukcesu. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi jak to zrobić:

  • metody zastępujące palenie: żucie gumy, specjalne plastry, tabletki, spraye do nosa, lub inhalatory – wszystko to łagodzi etap syndromu odstawienia: głód nikotynowy czy wahania nastroju. Badania wykazują, że metody te niemalże podwójnie zmniejszają ryzyko powrotu do nałogu.
  • Bupropion (tradename Zyban) nie zawiera nikotyny, może pomóc palaczowi powstrzymać się przed zapaleniem papierosa.
  • W podjęciu takiego zadania potrzebne jest wsparcie. Nigdy nie rzucaj palenia samemu.
  • Wynotuj miejsca i sytuacje, które prowokują cię do palenia i zmień te nawyki.
  • Zrób listę powodów dla których warto żyć w wolności od papierosa i czytaj ja zawsze wtedy, kiedy zaczynasz mieć pokusę.
  • Nie poddawaj się. Pełne zwycięstwo może przyjść także po wpadce. Spróbuj znowu, bogatszy o doświadczenie dlaczego miałeś wpadkę.
  • Pamiętaj – Bóg może pomóc.

Przeczytaj Palenie – uzależnienie od nikotyny Page 2!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?




Znajdź nas na:




English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Nienawidzę swojego życia
Anoreksja, Bulimia
Jak popełnić samobójstwo
Uzależnienie od narkotyków
Pracoholizm
Współuzależnienie - zdrowienie
Uzależnienie od jedzenia
Uzależnienie od alkoholu
Współuzależnienie
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Palenie – uzależnienie od nikotyny to My Google!
Add Palenie – uzależnienie od nikotyny to My Yahoo!
XML Feed: Palenie – uzależnienie od nikotyny
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.