Clicky

Anoreksja, Bulimia

Anoreksja, Bulimia

 - Poważne konsekwencje
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Anoreksja, Bulimia

Anoreksja, Bulimia – Zaburzenia jedzenia wpływające na życie
Anoreksja, Bulimia to schorzenie, które może mieć poważny wpływ na organizm. I pomoc psychologiczna i medyczna jest bardo ważna w leczeniu tego schorzenia. Cykle głodówki i obżerania mają poważne fizyczne konsekwencje.


Anoreksja, Bulimia – skutki opychania się i oczyszczania
Anoreksja, Bulimia może być przyczyną uszkodzenia przełyku ( rurki łączącej usta z żołądkiem). Jest on narażony na uszkodzenie z powodu powtarzających się wymiotów. Żółć i kwasy z żołądka podrażniają błonę łuzową okalającą przełyk, powodując trawienne zapalenie przełyku, które w ostrych stanach powoduje rany przełyku i jego zwężenie. Tak wąski przełyk, może uniemożliwić przechodzenie pokarmu. Stres spowodowany wymiotowaniem wpływa na stan przełyku – błona produkować zaczyna łzy, następnie przełyk zaczyna krwawić a w najbardziej ostrym stadium, przełyk zostaje przerwany. Jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i operacji.

Anoreksja, bulimia również może uszkodzić żołądek poprzez nadmierne obżarstwo. Częste wymioty powodują zapalenie żołądka. Szybkie spożywanie dużej ilości jedzenia, przy powolnym trawieniu może spowodować – w bardzo rzadkich przypadkach – pękniecie żołądka, co kończy się śmiercią. Komplikacje również pojawiają się w płucach, do których dostają się z żołądka resztki jedzenia i bakterie pod wpływem sprowokowanych wymiotów. Prowadzi to do zapalenia płuc.

Pojawiające się zapalenie nerek i schorzenia serca są zazwyczaj poważne. Poszczenie, wymioty i zbyt częste sięganie po lewatywę może spowodować odwodnienie i wypłukanie z organizmu bardzo ważnych elektrolitów. Chroniczne odwodnienie i niski poziom potasu w organizmie może prowadzić do powstania kamieni w nerkach, a nawet uszkodzenie nerki. Utrata kwasów, jako rezultat ciągłego wymiotowania, prowadzi do wysokiego stężenia związków zasadowych we krwi i w tkankach. Prowadzi to do osłabienia, zaparć I ogólnego zmęczenia. Stan wysokiej utraty elektrolitów i potasu może nawet prowadzić arytmii serca lub nagłej śmierci. Uszkodzenie jelita, zwłaszcza okrężnicy jest często spowodowane właśnie stosowaniem lewatywy. Uszkodzenie błony w jelicie może doprowadzić do owrzodzenia I produkować krwawe stolce.

Anoreksja, bulimia może też szkodliwie działać na skórę. Lewatywy mają w sobie fenoloftaleina, który może powodować swędzenie skóry i hiperpigmentację (brązowe lub szare przebarwienia skóry). Silne i wymuszone wymioty mogą spowodować krwotoki w naczyniach krwionośnych oczu. Częste są też schorzenia zębów. Przy częsty wymiotach środowisko jamy ustnej robi się bardzo kwaśne – efektem czego jest nadżerka szkliwa i zębina.


Anoreksja, Bulimia – lewatywy, tabletki na odchudzanie I inne leki
Osoby chore na anoreksję, bulimie często zażywają leków kupowanych „spod lady”, ale też na receptę, wszystko po to, aby pozostać szczupłym. Jeśli chodzi o lewatywę, ma się wrażenie, że dzięki niej, pokarm szybciej jest wydalany, ale kalorie będące w pokarmie zostają w organizmie. Tymczasowa widoczna utrata wagi po zastosowaniu lewatywy, jest przede wszystkim spowodowana utratą wody i w sposób naturalny zostanie przywrócona. Niewłaściwe stosowanie lewatywy jest szkodliwe z wielu względów: wpływa na zachwianie równowagi elektrolitów w organizmie; prowadzi do odwodnienia, uszkodzą błonę śluzową jelit, i powoduje spowolnienie pracy jelita, co prowadzi do obstrukcji, kiedy lewatywa nie jest stosowana.

Środki moczopędne powodują zwiększenie wydalania moczu, co może prowadzić do nagłej utraty wagi. Osoba, która nie widzi różnicy między spalaniem tłuszczu a spadkiem wagi, spowodowanej utratą wody w organizmie, może cieszyć się z upragnionego i widocznego rezultatu, co zachęca do częstszego stosowania środków moczopędnych. Jednak, utrata wagi spowodowana jest utrata płynów w organizmie – efektem czego jest odwodnienie. Środki moczopędne nie tylko są niebezpieczne ze względu na odwodnienie, ale mogą mieć wpływ na zwiezienie utraty potasu, wapnia, magnezu i cynku. Mogą też zatrzymywać sól i wodę w organizmie, co sprawia że organizm jest bardziej wrażliwy na zmiany spowodowane dietą. Uważa się , że syrop „Ipecac” – stosowany do wywoływania wymiotów – miał wpływ na śmierć kilkunastu pacjentów z problemami z odżywianiem. Emetyna, aktywny składnik, może odkładać się w tkance i powodową osłabienie mięśni i serca. Ipecac jest środkiem toksycznym i może się odkładać w organizmie niezależnie od wielkości przyjmowanej dawki.

Osoby chore na anoreksję, bulimie mogą przyjmować tabletki pomagające obniżyć wagę ciała. Najbardziej znane tabletki wypisywane na receptę to Dexedrine I Benzedrine, ale bez recepty też są sprzedawane. Zmniejszają one apetyt, ale tylko chwilowo. Po tygodniu, dwóch apetyt wraca, waga ciała wraca do poziomu wyjściowego, a osoba przyjmująca te tabletki, ma kłopoty z próbami odstawienia leku i nie przybieraniu na wadze. Ostrzeżenie: leki te dają małe rezultaty w spadku wagi, a są silnie uzależniające.


Anoreksja, Bulimia – wyrwać się z kręgu rozpaczy
Na samym początku sposób jest łatwy – opychasz się, aby potem oczyścić się. Jeśli ciało przybiera na wadze – ćwiczysz. Jednak te „rozwiązania” popychają cię w coraz większą rozpacz, samo oskarżanie i depresję. Kultura i kult doskonałości narzucają pewne standardy podszeptujące ci - „jeśli jesteś nieszczęśliwy, zrób coś z tym.” Chęć zmiany nie jest oczywiście zła sama w sobie, ale skupianie się tylko i wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym, może doprowadzić do obsesji. Zaburzenia jedzeniowe – anoreksja i bulimia – proponują fałszywy obraz samokontroli, zabierając ci poczucie własnej wartości, zaburzając twój styl życia i wpływając na twoje zdrowie, czasami przyczyniając się do śmierci. Jedynym ratunkiem to ucieczka z tej pułapki i odkrycie piękna wewnętrznego.

Czytaj dalej!

Źródło: "Dying to be Thin" Marian Eberly i Bonnie Harken. Copyright © 2000 Focus on the Family. Za zgodą autorów.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Uzależnienie od narkotyków
Nienawidzę swojego życia
Anoreksja, Bulimia
Współuzależnienie - zdrowienie
Jak popełnić samobójstwo
Uzależnienie od alkoholu
Utrata pracy
Przemoc wobec dzieci - Pomoc
Uzależnienie od jedzenia
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Anoreksja, Bulimia to My Google!
Add Anoreksja, Bulimia to My Yahoo!
XML Feed: Anoreksja, Bulimia
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.