Clicky

Osobowość borderline (pograniczna)

Osobowość borderline (pograniczna)

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Osobowość borderline (pograniczna)

Osobowość borderline – Co to jest?
Osobowość borderline to zaburzenie, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, ale często nie jest w pełni ujawnione aż do wieku dorosłego (początek do połowy lat 20stych). „Jest to częste zaburzenie, szacunkowo dotyczy nawet 10 -14% całej populacji” stwierdza Richard J.Corelii, doktor ze Stanfordu.

Do końca nie jest zrozumiałe co jest przyczyną zaburzenia borderline, ale autorytety medyczne twierdzą, że jest to wynik nierównowagi chemicznej w mózgu. Te związki chemiczne (neuroprzekaźniki) pomagają zachować równowagę w nastroju, równowagę genetyczną i wpływu środowiska. Zaburzenie borderline częściej zdarza się w rodzinach, w których występuje już ta choroba. Zaobserwowano również, że ludzie z tym zaburzeniem często doświadczyli poważnej traumy we wczesnym dzieciństwie. Trauma może mieć podłoże fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej przemocy, jak również może być spowodowana odrzuceniem lub stresującą albo niepokojącą obojętnością ze strony rodzica.


Osobowość borderline – Jakie są symptomy?
Cierpiący na zaburzenie borderline wykazują niestabilność emocjonalną, impulsywność, mają niejasny lub zaburzony obraz samego siebie, problemy z kontrolowaniem gniewu, silne uczucie odrzucenia/opuszczenia, samookaleczenia. Zmagają się również emocjonalnie z depresją, zaburzeniami jedzenia, i/lub nadużywają substancji psychoaktywnych. Dotknięci tym zaburzeniem często tną się lub podpalają. Wiele osób, zwłaszcza we wczesnych latach, ma skłonności do myśli samobójczych i powtarzających się prób samobójczych.

Takie niekonsekwentne zachowania najczęściej prowadzą do niestabilnych związków. A to nasila ich poczucie pustki, gniewu i rozpaczy spowodowanej poczuciem winy. Chory, nie mając żadnych powodów ku temu, może mieć okresy podejrzliwości względem innych (paranoja). Inne cechy to: nagłe wybuchy złości i wdawanie się w bójki.

Raport z BPD Central (strony poświęconej osobowości borderline) cytuje wypowiedź osoby dotkniętej tą chorobą: „Mieć osobowość borderline to jakby znajdować się w piekle. Nic dodać, nic ująć. Ból, gniew, zagubienie. Nigdy nie wiem, jak będę się czuć za chwilę. Poczucie skrzywdzenia, bo krzywdzę tych, których kocham. Poczucie niezrozumienia. Wszystko analizuję. Nic nie daje mi przyjemności. Raz na jakiś czas czuję się “za bardzo szczęśliwy” a po chwili czuję niepokój z tego powodu. Później zaleczam to alkoholem. Następnie – samookaleczam się. Później mam wyrzuty sumienia z tego powodu. Chcę umrzeć, ale nie jestem w stanie tego zrobić, ponieważ czuję się za bardzo winny w stosunku do tych, których zraniłem, a później czuję z tego powodu złość, więc tnę się lub przedawkowuję leki, aby wszystkie te uczucia odeszły. Stres!”


Osobowość borderline - Metody leczenia
Leczenie osoby z osobowością pograniczną typu borderline może być trudna, ale aby zredukować część symptomów stosuje się leki. W niektórych przypadkach potrzeba kombinacji różnych leków. Najczęściej przepisywane to antydepresanty i stabilizatory nastroju. Dodatkowo, atypowe leki przeciwpsychotyczne mogą zredukować lekkomyślne i impulsywne zachowania. Zaobserwowano, że po – około 10 latach leczenia – około połowa z zdiagnozowanych osób nie wykazuje już zachowań typowych dla zaburzenia borderline.

Większość osób z tym zaburzeniem, staje się bardziej stabilna emocjonalnie, stabilna w relacjach i w pracy, kiedy osiąga wiek 30-40 lat.

Jeśli wydaje Ci się, że masz osobowość borderline, szukaj medycznej i duchowej pomocy. Zrezygnuj z własnej diagnozy i w zamian - znajdź pomoc u doświadczonego profesjonalisty w dziedzinie zaburzeń typu borderline. Wielu ludzi znalazło emocjonalną pomoc również u doradców chrześcijańskich lub w swoim lokalnym kościele. Ważne jest pamiętać, że Bóg Ciebie kocha i pragnie Ci pomóc. Psalm 91:4 mówi: „Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła: Jego wierność to puklerz i tarcza.”

Dowiedz się więcej o miłości Bożej!

Źródło: strona BPD Central i MD


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Ataki paniki
Poczucie własnej wartości
Żałoba
Przezwyciężyć strach
Zespół maniakalno-depresyjny (Zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
Poronienie Statystyki
Późna aborcja
Radzenie sobie z lękiem
Przezwyciężyć zazdrość
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Osobowość borderline (pograniczna) to My Google!
Add Osobowość borderline (pograniczna) to My Yahoo!
XML Feed: Osobowość borderline (pograniczna)
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.