Clicky

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

 - Samoocena
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości i Deprecjacja
Poczucie własnej wartości jest często uzależniane od naszego postrzegania siebie w odniesieniu do tego co osiągnęliśmy, jakie mamy umiejętności, status społeczny, finanse, czy stan fizyczny. Ten rodzaj samooceny, czy poczucia własnej wartości często jest przyczyną kultywowania niezależności i wzrostu arogancji. Kiedy odstajemy od społeczeństwa w ogólnie przyjętych normach wartości, cierpimy z tego powodu. Nasze poczucie własnej wartości spada dramatycznie. Iluzja sukcesu i bycia podziwianym ustępuje miejsca deziluzji - to co posiadamy, to co osiągnęliśmy przestaje dawać nam satysfakcję. Każdy z nas doświadcza podstawowych potrzeb – głodu, pragnienia, zmęczenia, itd. Jesteśmy tak skonstruowani, aby zaspokajać te potrzeby – pożywienie, picie, odpoczynek. Błędnie rozumujemy, że poprzez posiadanie, zyskamy szacunek i poczucie własnej wartości.

Nic bardziej nie osłabia poczucia własnej wartości jak żałość, złość, lub strach. Przez 4 lata Kelly pracowała w sprzedaży. Kiedy osiągała dobre wyniki i bonusy, jej poczucie wartości wzrastało, proporcjonalnie do zadowolenia jej przełożonego. Jednak gdy otrzymywała krytykę, jej poczucie wartości spadało jak barometr.

Pewnego dnia, Kelly weszła do pracy niosąc duże pudło. Zaczęła wyjmować zdjęcie po zdjęciu swojej rodziny i przyjaciół, jako pozytywne „przypominacze”. Zaczęła odnawiać swoje poczucie wartości, poprzez dawanie czegoś pozytywnego od siebie innym pracownikom czy klientom – słowo zachęty, pocieszenie czy modlitwę w jakiejś intencji. „Na początku czułam się jak niedojda, kiedy nie osiągałam wymaganych wyników w sprzedaży, i moje poczucie wartości malało. Ale, kiedy zdecydowałam się dawać a nie osiągać, zaczęłam cieszyć się każdą chwilą. To tak, jakbym zaczęła tracić zdolność zamartwiania się!”

W Biblii jest tego wspaniały przykład. Apostoł Paweł “nauczył się poprzestawać na tym, co ma.” (Filipian 4, 11-13). Samoocena jest to zdolność szanowania i zadowolenia z siebie, w oparciu o rozpoznawanie własnych umiejętności ale i akceptację włąsnych ograniczeń.


Poczucie własnej wartości i Inflacja
Nie jest możliwe, abyś wyczarował sobie ot tak, poczucie własnej wartości/samoocenę. To pojawiające się poczucie szczęśliwości, jest słabym odpowiednikiem prawdziwej radości z naszego dążenia do szczęśliwości. Dążenie do doskonałości i akceptacji powoli odciąga nas od poczucia pokoju i pewności siebie. Jeśli będziemy skupiać się na ziemskich źródłach sukcesu, owładnie nami pycha. Jezus przypomina swoim uczniom o prawdziwym źródle poczucia wartości: „…Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Ł.17:10). Zdrowe poczucie własnej wartości jest wynikiem zmienionego życia i zrozumienia kim jesteśmy w oczach Boga.

Zmiany dotyczą każdego. Będziemy doświadczać rozwoju fizycznego i umysłowego, osobistych doświadczeń, i zmian społecznych, które będą wpływać na nas i nasze poczucie tożsamości. Poczucie tożsamości jest ważnym elementem przynależności do świata – które ma wpływ na nasze poczucie wartości. Nasza tożsamość może łatwo podlegać prawom inflacji. Warto pamiętać jednak, że kiedy dojrzewamy, a okoliczności się zmieniają, nasza przemiana nie jest uzależniona od tego jak inni nas postrzegają. …Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. (Iz.53:3). Jako Syn Boży, Jego poczucie wartości nigdy nie podlegało prawom inflacji. Żadna miara wywyższenia (inflacja), lub potępienia (deprecjacja) nie mogła wpłynąć na Jego poczucie wartości (Filipian 2:5-11). Więc jak my możemy osiągnąć to wieczne poczucie wartości?


Poczucie własnej wartości i dokonanie wymiany
Prawdziwe poczcie wartości jest całkowicie sprawą wewnętrzną, duchową. Jest to zrozumienie prawdziwego źródła swojej bezużyteczności i wartości. Wyobraź sobie, że przedstawiasz klientowi jakiś przedmiot, według ciebie nijaki i przestarzały. Po dokładnej ocenie, klient kupuje przedmiot po wygórowanej cenie. Kiedyś pozbyłąm się pianina dziecięcego mojej babci (za uczciwą cenę), a potem dowiedziałam się, że takich pianin z pozłacanymi strunami jest na świecie tylko 30! „Drogoście kupieni…” (1Koryntain 7:23)

Nasza samoocena powinna opierać się na tym, jakim honorem darzy nas sam Bóg (Psalm 8: 3-5). Jesteśmy bezcennym skarbem, przedmiotem Jego nieskończonej miłości (Rz.8.38-39). Bóg dokonał wymiany za nasze niedoskonałe życie – i to sprawia, że nasze poczucie wartości nabiera nieskończnego znaczenia (J.3:16)!

Dowiedz się więcej o Bożym darze dla Ciebie!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Radzenie sobie z Depresją
Radzenie sobie ze śmiercią
Ataki paniki
Żałoba
Przezwyciężyć strach
Radzenie sobie z lękiem
Relaks, Odprężenie
Poronienie Statystyki
Zespół maniakalno-depresyjny (Zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Poczucie własnej wartości to My Google!
Add Poczucie własnej wartości to My Yahoo!
XML Feed: Poczucie własnej wartości
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.