Clicky

Przybrana Rodzina

Przybrana Rodzina

 - Jedność i pokój
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Przybrana Rodzina

Przybrana rodzina – zdrowy rozsądek
“Przybrana rodzina” to dość świeży termin, stał się jednak – w ciągu ostatnich 50 lat - częścią potocznego języka. W pewnym sensie, przybrana rodzina stała się w naszej kulturze synonimem złego ojczyma/macochy lub okrutnego przybranego rodzeństwa z „dysfunkcyjnych rodzin”. Nie oszukujmy się, nasze pierwsze zetknięcie z pojęciem „przybranej rodziny” obfitowało w złe przykłady. Na jednym biegunie, mieliśmy złą bajkę o Kopciuszku, paskudnej macosze i brzydkich siostrach. Na drugim biegunie – mieliśmy wersję „i żyli długo i szczęśliwie” – „The Brady Bunch”. Teraz jednak jest czas, aby przyjrzeć się jak jest naprawdę!

Zdrowy rozsądek to najlepszy sprzymierzeńca w naszych relacjach. Traktujmy się z życzliwością, cierpliwością i wzajemnym szacunkiem – tak jak sam chciałbyś być traktowany. Powstrzymuj się od mówienia źle o ich biologicznym rodzicu. Kiedy dwie rozbite rodziny zaczynają mieszkać pod jednym dachem, trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później dojdzie do konfliktu. Jednak rozmowa o konflikcie i próba zrozumienia uczuć innych jest sprawą kluczową i potrzebną. Zajmie trochę czasu, aby zbudować wspólną historię, ale z czasem przerodzi się ona w prawdziwą miłość. Zabierze to z pewnością trochę czasu i nie będzie łatwe, ale jest to warte wysiłku.


Przybrana rodzina – rodzice i dzieci
Pierwszą i najważniejszą zasadą dla przybranej rodziny jest fakt, że rodzice NIE KŁÓCĄ się ze sobą w obecności dzieci. Kiedy współmałżonkowie mają jakieś trudności, są w konflikcie, sytuacja powinna być omówiona za zamkniętymi drzwiami. Kuszące jest stanąć w obronie własnego dziecka wskazując oskarżycielskim palcem na dziecko przybrane. Tak samo kuszące jest oskarżyć twojego współmałżonka o niesprawiedliwe zachowanie w stosunku do twojego dziecka. Nie pozwól sobie na takie zachowanie. „Pamiętaj, dzieci zostały postawione w sytuacji mieszkania z nieznajomymi i czują, że muszą walczyć o uwagę swoich rodziców. Często czują, że zostały zastąpione”, mówią Tom i Lori, rodzice czwórki dzieci.

„Dla dzieci ważne jest widzieć zjednoczonych rodziców, i relację nie podatna na zmiany. Najczęstszym problemem jest dyscyplina, która łatwo może poruszyć w posadach tą jedność.” Tom i Lori ciężko pracowali aby zjednoczyć ich różne podejścia nad dyscypliną i różnymi zachowaniami. „Na początku, rodzic biologiczny musi rozmawiać ze swoimi dziećmi potwierdzając szacunek i autorytet przybranego rodzica. Wspieraj swojego współmałżonka! Jakikolwiek byłby powód utracenia przez dzieci ich naturalnego rodzica – czy to z powodu śmierci, czy z powodu rozwodu, ich życia się zmieniły” mówi Tom. Lori dodaje, „Moje dzieci dowiedziały się wcześniej co czego się od nich oczekuję, a ja czułam wsparcie ich ojca – dzięki temu, zaakceptowanie nowej rodziny było łatwiejsze.”

“Dodatkowo, dzieci potrzebują spędzać owocny czas z ich naturalnym rodzicem. Jeśli jesteś przybranym rodzicem, bądź wyrozumiały. Mamusiu, pójdź na mecz swojego syna, podczas gdy tatuś pójdzie do kina ze swoją córeczką. To daje dzieciom poczucie, że ciągle są ważne i że ja nie chce wejść pomiędzy nich a ich ojca. Ważne jest też aby razem, całą rodziną spędzać czas.” Rodzice, pamiętajcie, aby spędzać też czas tylko we dwoje, bez dzieci! Zaplanujcie randki, tylko we dwoje raz na tydzień. Przecież nowożeńcy potrzebują czasu dla siebie również.


Przybrane rodziny – Plan doskonały
Nowe charaktery, osobowości, inna kultura, wspomnienia, wszystko to składa się na nowy dom przybranej rodziny. Jednak, nie zmienia się podstawowy porządek: dziecko jest ciągle dzieckiem a dorosły jest ciągle dorosłym. Dzieci potrzebują harmonii w miłości i w dyscyplinie. Obdarowuj swoje przybrane dzieci taką ilością uczuć jaką obdarzasz swoje dzieci. (Uczucie miłości będzie rosło w miarę upływu czasu i okazywani uczuć). Rolą każdego rodzica (przybranego, czy naturalnego) jest odpowiedzialność za właściwe wychowanie dzieci. A dzieci mają obowiązek szanować swoich rodziców Ef. 6:2.

To i Lori twierdzą: „Dzieci nie mają dojrzałości aby zrozumieć dynamikę swoje nowej rodziny i że mogą również tutaj otrzymywać miłość. My jako rodzice, powinniśmy to wiedzieć. Podobnie, kiedy para adoptuje dziecko, tak samo wy poślubiamy współmałżonka razem z jego dziećmi. Dbaj o nie, troszcz się o nie, akceptuj je nawet jeśli stwarzają dystans. Modlimy się dużo o nie i z nimi.”

Poniższe wersety z Biblii pomogą w chwilach, kiedy wychowywanie dzieci w przybranej rodzinie wydaje się niewdzięcznym zadaniem. Pamiętaj, że podzielony dom szybko runie.

Izajasz 66:13: " Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę."

Efezjan 4:2 " z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości.."

Efezjan 4:29, 31-32: Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym.”

„Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.”

Dowiedz się więcej!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Konflikt w małżeństwie
Uzależnienie od telewizji
Syndrom Pustego Gniazda
Chrześcijańskie poradnictwo małżeńskie
Samotny rodzic
Planowanie Emerytury
Ciąża u nastolatek
Przemoc w związkach
Przybrana Rodzina
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Przybrana Rodzina to My Google!
Add Przybrana Rodzina to My Yahoo!
XML Feed: Przybrana Rodzina
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.