Clicky

Seksoholizm - terapia

Seksoholizm - terapia

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Seksoholizm - terapia

Seksoholizm – terapia: Przyczyny i czynniki
Można wymienić sześć różnych uzależnień od seksu. I dlatego jest wiele różnorakich przyczyn i czynników powodujących uzależnienia. Wspólną cechą jest kompulsywna potrzeba zareagowania na bodziec seksualny. Każdy seksoholik może zmagać się z jednym lub więcej typem uzależnienia, rzadko jednak zdarza się, aby osoba taka zmagała się z wszystkimi typami uzależnienia na raz.


Seksoholizm – terapia: rozpoznać typ uzależnienia
Najrzadszym typem uzależnienia jest seksoholizm duchowy, najczęstszym – biologiczny. Cztery pozostałe obejmują: psychologiczny, traumatyczny, anoreksja seksualna i spowodowana zaburzeniami nastroju. Seksoholizm biologiczny jest najczęstszą formą uzależnienia od seksu i najłatwiejszym zaburzeniem do wyleczenia za pomocą terapii behawioralnej. Uzależnienie to zazwyczaj zaczyna się w okresie dojrzewania płciowego, kiedy dana osoba zaczyna się masturbować pod wpływem obrazów, fantazji, przedmiotów czy osób. W momencie szczytowania, uwalnia się najwyższy poziom endorfiny i enkefaliny do organizmu, szczególnie do mózgu. Takie poczucie „haju” jest cztery razy silniejsze niż po spożyciu heroiny. Po jakimś czasie, zachowanie takie i wszystkie obrazy i fantazje wzmacniają się, stwarzając ścieżki neurologiczne w mózgu, jednocześnie powodując, że organizm zaczyna odpowiadać na czynniki stymulujące. Niestety cykl ten powtarza się i nasila, prowadząc do uzależnienia.

Osoby walczące z uzależnieniem psychologicznym, najczęściej w przeszłości były ofiarami przemocy. Zazwyczaj na osobach takich była stosowana w 90% przemoc emocjonalna, w 80% - seksualna a w 70% fizyczna. Osoba taka ma zazwyczaj „złamaną duszę” i wybiera seks jako lek na ten ból. Życie seksualne staje się ucieczką przed bolesną rzeczywistością życia codziennego. Podobnie, osoby uzależnione, u podstawy których leży jakieś przeżycie traumatyczne – uzależnienie jest przymusem powtarzania zachowania seksualnego będącego aktem przemocy, aby uzyskać poczucie kontroli nad doznaną krzywdą lub odtworzyć ją poprzez doznawanie przyjemności seksualnej. Żadna z tych osób nie jest odpowiedzialna za te minione doświadczenia. Jedyne za co jest odpowiedzialna, to za swoje własne wyzdrowienie.

Anoreksja seksualna, zaburzenia nastroju i “duchowy seksualizm” rzadziej występują, a każdy z typów jest specyficzny. Anoreksja seksulana jest świadomym lub nieświadomym unikaniem kontaktu intymnego w relacji z drugą osobą. Osoba odczuwa lęk przed intymnością i unika jej poprzez nie okazywanie miłości, wycofanie emocjonalne, oskarżanie, i/lub poprzez kontrolę. Przeciwnie jest z osobą z zaburzeniami nastroju. Osoba taka utrzymuje relacje, ale ma trudności w kontrolowaniu emocji, zazwyczaj przez złą równowagę związków chemicznych w mózgu – podobnie kiedy wątroba czy trzustka mogą przestać prawidłowo działać, podobnie praca mózgu może zacząć szwankować w przepływie neuroprzekaźników, co ma wpływ na wahania nastroju. Ten rodzaj uzależnienia, zazwyczaj nazywany Depresją lub zaburzeniem bipolarnym, można leczyć wykorzystując antydepresanty i/lub stabilizatory nastroju. Najrzadziej występujący jest seksoholizm na tle duchowym – osoba z takim uzależnieniem szuka duchowego zespolenia w złych miejscach. Odczuwając pustkę w swoim życiu, wypełnia ją doświadczeniami seksualnymi, łapiąc się w pułapkę tymczasowego zaspokojenia, nie zdając sobie sprawy, że umniejsza to wartość innych aspektów życia.


Seksoholizm – terapia – Być wolnym
Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie rodzaje seksoholizmu się leczy. Ludzie z całego świata uwalniają się z poczucia wstydu iwiny jaki powoduje to uzależnienie. Większość, po terapii oznajmia, że nie czuje już tego podenerwowania i depresji, czują się bardziej spełnieni. Nawet ich zarobki wzrastają – jest to spowodowane energią, kreatywnością i podekscytowaniem, jakie przychodzi, kiedy osoba taka pozostaje wolna od uzależnienia. Jeżeli zmagasz się z uzależnieniem, i chcesz to zmienić, nie trać następnej minuty i sięgnij po pomoc i zacznij nowe życie w wolności od uzależnienia. Odkryjesz w sobie talenty i zaczniesz tworzyć nowe wartościowe relacje, o których nawet nie śniłeś. Ale najważniejsze; Bóg odkupi te lata, które uważałeś za stracone, może użyje cię jako świadectwo dla innych ludzi będących w podobnej sytuacji do ciebie. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż widok innego człowieka uwolnionego z nałogu. Pamiętaj, tak jak postrzelony człowiek nie jest odpowiedzialny za przestępstwo, ale zależy mu na usunięciu kuli i za to odpowiada, tak my – seksoholicy nie powinniśmy mieć poczucia winy, za to co kiedyś się nam przytrafiło i spowodowało nałóg, ale z pewnością jesteśmy w stanie poczynić kroki ku uzdrowieniu!

Uzyskaj Pomoc


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Seksoholizm - terapia
Nienawidzę swojego życia
Seksoholizm – uzależnienie od seksu
Ofiary przemocy selsualnej
Uzależnienie od pornografii
Ofiary gwałtu
Uzależnienie od masturbacji
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Seksoholizm - terapia to My Google!
Add Seksoholizm - terapia to My Yahoo!
XML Feed: Seksoholizm - terapia
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.