Clicky

Utrata włosów - łysienie

Utrata włosów - łysienie

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Utrata włosów - łysienie

Utrata włosów – Co jest powodem?
To, że gubimy włosy jest sytuacją normalną przy codziennych czynnościach takich jak: czesanie, szczotkowanie i mycie włosów. Tak naprawdę, dziennie tracimy do 100 włosów. Jednakże, jeżeli straciliśmy więcej niż norma, szczególnie we wczesnych/młodych latach życia, może być to spowodowane dziedzicznością, przebytą chorobą, stresem, leczeniem, czy nawet sposobem dbania o włosy i fryzurę.

Najczęstszym powodem utraty włosy jest czynnik dziedziczny – możesz odziedziczyć tendencję wypadania włosów po jednym z rodziców, lub po obu. Nazywa się to łysieniem – nazwa medyczna. Około połowa ludzi do 50 roku życia cierpi na to schorzenie.

Inne typowe powody utraty włosów:

  • grzybica owłosionej głowy u dzieci
  • stres psychiczny lub fizyczny, spowodowany operacją, chorobą czy wysoką gorączką.
  • Chemioterapia, stosowana w leczeniu nowotworów
  • Zbyt ścisłe spinanie włosów w kucyk czy w dredach
  • Wiek; im jesteś starszy, tym mniej rośnie włosów. Są cieńsze i bardziej łamliwe
Kiedy powinieneś podjąć się leczenia? Jeżeli:
  • utrata włosów nastąpiła nagle, a nie stopniowo
  • zauważasz, że kiedy się czeszesz wychodzą w dużej ilości, lub wypadają w dużych ilościach.
  • Masz podejrzenia, że zażywany lek może być powodem łysienia
  • Masz wysypkę, lub inne zmiany skórne głowy przy równoczesnym łysieniu
  • Widzisz oznaki bakteryjnego zakażenia na skórze głowy, takie jak; ból, swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie czy uczucie gorąca. Udaj się do lekarza, jeżeli widzisz czerwone plamy lub masz temperaturę 37.8 ‘C lub wyższą, nie wywołaną inną przyczyną.


Utrata włosów – Leczenie i leki
Najbardziej popularną metodą leczenia łysienia jest zastosowanie Minoxidilu (Rogaine) – lek jest dostępny bez recepty i trzeba go wcierać dwa razy dziennie. Finasteride (Propecia) jest wydawana tylko na podstawie recepty – w postaci tabletek, zażywanych codziennie.

Utrata włosów spowodowana zażywaniem leków, stresem, czy brakiem białka i żelaza, czy nieodpowiednia fryzura może być wcześniej zażegnana. Unikając pewnych leków, zmniejszając ryzyko stresu, odpowiednia dieta bogata w białko i żelazo i używanie kosmetyków, które nie niszczą twoich włosów, może zmniejszyć lub ochronić twoje włosy przed wypadaniem.


Utrata włosów – Emocje
“Jako młody chłopak, zawsze miałem gęstą czuprynę i miałem nadzieję, że zawsze tak będzie. Kiedy zacząłem dorastać, w wieku lat dwudziestych zacząłem obserwować powiększającą się okrągłą łysą plamę na czubku głowy. Wielu członków z mojej rodziny jest łysych na czubku głowy, więc pomyślałem sobie, że ja tez w końcu wyłysieje. Zrobiło mi się bardzo smutno; moje piękne włosy się przerzedzały.

Ale zauważyłem również, że mój stosunek do innych, którzy trącą włosy, się zmienia. Współczułem im i odczuwałem mniejszą porażkę w związku z moim łysieniem. Tak wielu ludzi traciło włosy w związku z poważnymi terapiami medycznymi takimi jak chemioterapia na przykład. W końcu spojrzałem z dystansem na moją sytuację.

Zdałem sobie sprawę, że wartości człowieka nie zależy od jego/jej głowie czy wyglądzie. Biblia mówi, że zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Każda osoba jest inna i wyjątkowa.

Bóg kocha nas bez względu na nasz wygląd. „…bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce” (1Sm 16:7) Kiedy Bóg patrzy na twoje serce, co widzi?

Biblia mówi: „Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?” Bóg patrzy na nas z perspektywy wieczności. Bardziej się troszczy o nasze wieczne przeznaczenie niż nasz wygląd fizyczny. Kiedy patrzy na Ciebie w wieczności, co widzi?

Dowiedz się więcej o twoim przeznaczeniu w wieczności!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Żółtaczka Typu C
Otyłość
Próby zajścia w ciążę
Pourazowe uszkodzenie mózgu
Pacjenci z nowotworem
Metoda Gastric Bypass
Utrata włosów - łysienie
Starzenie się
Cukrzyca
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Utrata włosów - łysienie to My Google!
Add Utrata włosów - łysienie to My Yahoo!
XML Feed: Utrata włosów - łysienie
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.