Clicky

Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji

 - Rozrastający się problem
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji – Co to takiego?
Szacuje się, że przeciętnie spędzamy 3 godziny dziennie przed telewizorem. Jest to połowa czasu przeznaczonego na wypoczynek. Wiadomo, że są i tacy, którzy spędzają 8 godzin dziennie przed telewizorem. Pytanie brzmi: “Czy ludzie ci są uzależnieni od telewizji?”

Na początek, zdefiniujmy uzależnienie. Uzależnienie, jest stanem w którym spędza się bardzo dużą ilość czasu używając jakiejś substancji, która jest uzależniająca, osoba, która używa jej częściej niż zamierzała, osoba, która myśli o zredukowaniu używania jej, i która dokonuje bezskutecznych, powtarzających prób zredukowania jej (substancji), rezygnacja z aktywności społecznej na rzecz zażywania danej substancji, zespół abstynencji w sytuacji, kiedy dana osoba odstawia substancję uzależniającą.

Telewizja może uczyć i być rozrywką, jest formą również pewnego odseparowania się od rzeczywistości i odreagowania. Jednak, problem powstaje, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie powinniśmy tyle czasu spędzać przed TV, ale nie możemy jakoś przestać, czy zminimalizować ilości czasu przed TV.


Uzależnienie od telewizji – jakie są rezultaty?
W 1997 roku 700 japońskich dzieci przebywało w szpitalu z powodu napadów padaczkowych. Później, napady te zostały skojarzone z faktem grania przez te dzieci w grę komputerową Pokemon – rozszerzoną wersję, która była nasycona szybko migającymi kolorowymi światłami.

W laboratoriach były przeprowadzane badania naukowe: obserwowano pewną grupę ludzi, którzy oglądali telewizję – badano ich reakcje poprzez monitorowanie fal mózgu używając aparatury EEG. Osoby uczestniczące w badaniu miały przy sobie biper. Biper odzywał się od sześciu do ośmiu razy dziennie przez ponad tydzień. Kiedy badany usłyszał sygnał z bipera, miał zanotować co w danym momencie robił i jak się czuł. Ludzie, którzy oglądali telewizję w momencie kiedy biper zadzwonił, czuli się zrelaksowani i pasywni. Badania wykazały, że podczas oglądania telewizji, umysł potrzebował mniej stymulacji niż u osób, które w tym czasie czytały. Kiedy telewizję wyłączano, badani wciąż byli zrelaksowani i pasywni, tak jakby cała energia została im odebrana.

Badania te sugerują1, że oglądanie telewizji daje efekt odrętwienia, a reakcja ciała przypomina reakcję po zażyciu środka uspokajającego. Występuje senność, niektórzy mogą nawet przechodzić stany depresyjne gdy oglądanie TV przeciąga się w czasie. Osoba taka oddala się od prawdziwego życia, coraz bardziej pochłania ją to co się dzieję w telewizji, co w rezultacie powoduje wytężenie wzroku i zaangażowanie, większe niż na początku oglądania TV.


Uzależnienie od telewizji – jak tego uniknąć?
Czy jest jakaś nadzieja dla osoby uzależnionej od oglądania TV? Tak, zacznij od teraz.

  • Prowadź zapisy tego, ile czasu poświęcasz na oglądanie TV i kiedy to robisz. Rób notatki przez tydzień.
  • Sporządź listę rzeczy, które możesz robić dla rozrywki zamiast oglądać TV. Przyczep powyższą listę na lodówce, żebyś mogła ją sprawdzić ZANIM włączysz TV. Zastanów się co możesz robić dla przyjemności: ze swoją rodziną , jakie sprawy domowe możesz załatwić, jakie zajęcia poza domem możesz wykonać, co możesz poczytać, jakie ćwiczenia fizyczne lubisz itd.
  • Ustanów limit czasowy jakiego nie możesz przekroczyć w oglądaniu TV w tygodniu. Zapisuj swoje wyniki i trzymaj się zobowiązania.
  • Zobowiąż się, że ile razy będziesz oglądać TV, będziesz równocześnie wykonywać ćwiczenia: na bieżni, na rowerku stacjonarnym, itd.
  • Zastanów się czy by nie usunąć na jakiś czas telewizora z domu. Może się okazać, że znowu rozmawiasz z rodziną, zamiast oglądać przez ten czas TV.


Uzależnienie od telewizji – osobista historia
Pewnego dnia, uświadomiłem sobie, że gdziekolwiek jestem, tam jest telewizor – w sklepie warzywnym, w siłowni, banku, w moim kościele, na lotnisku, u szewca, w przychodni, i wielu pokojach mojego domu. Pokój rodzinny został przemianowany na pokój telewizyjny. Gdzie mogłem uciec?

Zdecydowałem, że musze cos z tym zrobić. Moja rodzina nie musiała dłużej znosić tego uzależnienia od telewizji. Kiedy moja rodzina przeprowadziła się do innego miasta, z pełną świadomością nie wzięliśmy ze sobą telewizora. Nasi znajomi i dalsza rodzina myśleli, że zwariowaliśmy, ale był to ważny krok w życiu naszej rodziny. Developer, u którego kupiliśmy dom, zaoferowałam nowy, piękny zestaw TV. Nie przyjąłem oferty. Jako mąż i ojciec, chciałem pokazać swoim dzieciom, że znaczą dla mnie więcej niż TV.

Przez ostatnie lata, przemoc i przedmiotowe podejście do życia zaczęło się nasilać i poczułem, że moja rodzina musi zrobić sobie przerwę. Czułem jednak, że telewizja schwytała moją rodzinę w swoje szpony, a ja chciałem chronić swoje dzieci przed uzależnieniem od telewizji.

Rozwiązanie, które okazało się działać w mojej rodzinie – pozbyć się telewizora! Wynik – więcej czasu rodzinnego i zdrowsze relacje.

Rodzina ta zdecydowała, że zrezygnowanie z TV było dla nich najlepszym rozwiązaniem. A jakie ty masz rozwiązanie? Nie przekładaj tego w czasie. Ustanów jakieś zasady i trzymaj się ich.

Rozważ poniższe wersety – niech będą one dla ciebie zachętą, trzymaj się swoich zobowiązań i zawsze miej na myśli to , co jest najlepsze dla twojej rodziny:

    Mateusz 5:28: A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

    Rzymian 12:2: "Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe."

    Filipian 4:8: "W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym - to miejcie na myśli!."

    1 Tesaloniczan 5:21-22: "Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.”

Dowiedz się więcej!

1 Robert Kubey and Mihaly Csikszentmihalyi -- Dr. Kubey jest profesorem na Rutgers University i dyrektorem Center for Media Studies. Dr. Csikszentmihalyi jest członkiem the American Academy of Arts and Sciences.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?




Znajdź nas na:




English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Wybaczyć zdradę
Przemoc słowna
Konflikt w małżeństwie
Ciąża u nastolatek
Samotny rodzic
Przemoc w związkach
Samotna Kobieta
Uzależnienie od telewizji
Chrześcijańskie poradnictwo rodzinne
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Uzależnienie od telewizji to My Google!
Add Uzależnienie od telewizji to My Yahoo!
XML Feed: Uzależnienie od telewizji
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.