Clicky

Żółtaczka Typu C

Żółtaczka Typu C

 - Podstawowe informacje
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Żółtaczka Typu C

Żółtaczka Typu C – co to jest?
Żółtaczka Typu C jest to zapalenie wątroby. Zapalenie jest wywołane zakażeniem wirusem żółtaczki Typu C, potocznie zwanym HCV. Jest to infekcja krwi – to oznacza, że wirus przenosi się z krwią lub poprzez produkty z zakażoną krwią. Jest to najczęstsza choroba krwi w USA. W momencie kiedy wirus Żółtaczki Typu C dostanie się do organizmu – do krwi, zaczyna się reprodukować atakując wątrobę. Żółtaczkę Typu C często nazywa się „Cichą Epidemią”, ponieważ osoba może być zarażona wirusem HCV, chodzić z nią przez wiele lat i nie wiedzieć o tym, gdyż często nie ma widocznych objawów. W momencie kiedy symptomy SA już widoczne, wątroba może być poważnie uszkodzona. Żółtaczka Typu C jest przyczyną najczęstszych przeszczepów wątroby w kraju.

Są dwa stany choroby – początkowe ostre stadium Żółtaczki Typu C i przewlekłe. Pierwszy stan może trwać około 6 miesięcy. Podczas gdy niektórzy pacjenci nie muszą mieć żadnych objawów, inni mogą odczuwać zmęczenie, utratę apetytu, żółte zabarwienie skóry, i ból brzucha. Ból brzucha może oznaczać, że wątroba jest spuchnięta lub drażliwa. Ponieważ większość pacjentów nie jest w stanie samym zwalczyć żółtaczkę, stadium choroby przechodzi w stan przewlekły. Przewlekła Żółtaczka Typu C jest długotrwałym stanem, zazwyczaj rozwijającym się przez 10 do 30 lat. Około 80% populacji zainfekowanej Żółtaczka Typu C wejdzie w ten stan, a choroba może doprowadzić do marskości wątroby, raka wątroby, i innych uszkodzeń wątroby. W niektórych przypadkach choroba kończy się śmiercią.


Żółtaczka Typu C – jakie jest ryzyko?
Żółtaczką Typu C można się zarazić przy zachowaniach ryzykownych, gdzie jest bezpośredni kontakt z krwią. Jednakże, 10% przypadków zachorowań nie znana jest przyczyna zakażenia. Jednakże, jeżeli są jakieś podejrzenia zarażenia wirusem, poniższe sytuacje mogą wskazywać na zakażenie:

  • pacjent na długotrwałej dializie nerek
  • pacjent, który miał przetaczaną krew lub dokonano u niego przeszczep organu przed rokiem 1992
  • osoba poddająca się terapii spowodowanej chorobą krzepliwości krwi przed 1987 rokiem
  • osoba korzystająca na ulicy ze strzykawek do heroiny, lub używająca wspólnej słomki do wciągania kokainy
  • osoba uprawiająca seks analny bez zabezpieczenia lub seks grupowy
  • osoby mające kontakt z chorymi: służba zdrowia, policja, pracownicy socjalni
  • osoba poddająca się technice piercingu lub mająca tatuaż
  • osoba mieszkająca z kimś zarażonym Żółtaczką Typu C i używająca jej szczoteczki do zębów lub golarki
  • osoby chorujące na hemofilię, którzy w czasie leczenia otrzymali krew lub osoby przechodzące chemioterapię


Żółtaczka Typu C – Leczenie
Z żółtaczki nie można się wyleczyć. Pacjenci chorujący na Żółtaczkę Typu C mogą jednak żyć pełnią życia, jeśli będą odpowiednio dbać o siebie. Jeżeli masz pewne podejrzenia, że możesz być zarażony wirusem HCV, lub jeśli byłeś w sytuacjach tzw. zachowań ryzykownych, powinieneś zrobić sobie badania krwi. Jeśli zostanie zdiagnozowana u pacjenta choroba, dalsze testy I badania będą przepisane. Często zostaje wykonana biopsja wątroby; poprzez igłę, malutki fragment z wątroby jest pobrany do badania. Badania genetyczne również mogą być zalecone, aby mieć pewność o jaki dokładnie typ Wirusa C chodzi. Jest około 6 odmian wirusa HCV.

Lekiem, który stosuje się w zachorowaniach na Żółtaczkę C jest Interferon. Interferon znajduje się w ludzkim organizmie, i zwalcza obce organizmy, takie jak wirusy. Poziom interferonu wzrasta, kiedy te obce ciała atakują system wtedy kiedy na przykład pacjent ma gorączkę. Pacjent może czuć się zmęczony i może mieć wysoką temperaturę w czasie tego procesu. Kiedy interferon jest podany jako lek w zastrzyku, pomaga organizmowi poprzez niszczenie chorych komórek a wspomaganie zdrowych. Po drugie, pomaga systemowi odpornościowemu zwolnić produkcję atakujących organizmów I równocześnie pozbyć się tych chorych komórek. Pacjenci chorzy na Żółtaczkę powinni zrobić wszystko ze swojej strony, aby zdrowo Sie odżywiać i zmniejszyć spożycie alkoholu.


Żółtaczka Typu C – Gdzie jest nadzieja?
Jezus powiedział: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.” (Mat 11:28) Czy nie jest to wspaniała obietnica? Dla tych z nas, zdiagnozowanych z Żółtaczką Typu C, jest to obietnica, na której możemy polegać. Jezus również powiedział: „«Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».” (2Kor 12:9) Żadne ziemskie dolegliwości nie są dla Jezusa Chrystusa za duże, nie ma również emocji czy cierpienia, przez które On by nie przeszedł. Jeżeli czujesz się przygnieciony i nie masz siły dalej nieść tego ciężaru, Jezus czeka na ciebie z otwartymi ramionami. Czy pozwolisz Jemu nieść twoje troski i zmartwienia?

Dowiedz się więcej o Nadziei!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Utrata włosów - łysienie
Pourazowe uszkodzenie mózgu
Otyłość
Przewlekły ból
Zapalenie trzustki
Menopauza
Cukrzyca
Nowotwór - leczenie
Przewlekły ból – gdzie szukać ulgi
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Żółtaczka Typu C to My Google!
Add Żółtaczka Typu C to My Yahoo!
XML Feed: Żółtaczka Typu C
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.