Clicky

Lęk przed separacją w dzieciństwie

Lęk przed separacją w dzieciństwie

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Lęk przed separacją w dzieciństwie

Lęk separacyjny – niepokój mający podstawny czy wyimaginowany
Lęk przed rozstaniem jest bardzo prawdziwym i częstym doświadczeniem występującym u większości raczkujących dzieci pomiędzy ósmym a szesnastym miesiącem życia. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć co oznacza nieobecność jednego z rodziców. Dla takiego brzdąca, być „poza zasięgiem wzroku” może również oznaczać – „odszedł na zawsze”. Do wieku od 4 do 6 lat, nerwowość i niepokój - zdiagnozowane jako normalny lęk przed separacją – zanikają.

Każde dziecko potrzebuje okresu przystosowania się, jednak dziecko, które zmaga się z lękiem przed separacją powinno być otoczone zrozumieniem i traktowane z cierpliwością. Zachowanie wskazujące na takie stany lęku separacyjnego, to między innymi: kurczowe trzymanie się rodzica, przywarcie do niego czy niechęć do zostania samemu na nieznanym terenie, np. w żłobku. Niektóre niemowlęta doświadczają głębokiego lęku przed nowym otoczeniem lub nieznanymi twarzami.


Lęk separacyjny – Jak mogę pomóc swojemu dziecku?
Dzieci potrzebują pomocy w przezwyciężeniu strachu przed separacją. Muszą zrozumieć rzeczywistość, w której opiekun czy rodzić wychodzi gdzieś, by znów wrócić. Wielu rodziców waha się, czy zostawić niemowlęta, czy raczkujące już dzieci pod opieką innej osoby. Może to być jednak krok w stronę adaptacji dziecka w nowym środowisku i zdobyciu pewności – nie tylko do rodziców, ale także pewności do otaczającego świata.

Przypadki silniejszego lęku przed separacją odnotowywane są u dzieci, których opiekunowie czy rodzice czują dyskomfort w zostawieniu dziecka. Dzieci szybko wyczuwają niepokój czy wahanie rodzica, który na swój sposób okazuje swój własny lęk związany z separacją z dzieckiem. Spokojnemu i pewnemu siebie rodzicowi łatwiej będzie zachęcić dziecko do zaufania opiekunowi i nowemu środowisku.

Badania wspierają wysiłki środowisk medycznych w zapewnieniu pomocy i środków do zdrowienia dla tych, którzy cierpią na różne formy lęku, czy to dotyczącego ciała, umysłu czy duszy. Dr. Paul J. Melrose dyrektor Samaria Counseling Services i licencjonowany superwizor AAMT mówi: „Silna wiara jest podporą dla odwagi, nadziei i zaufania, dla dobra jednostki i życia.” Sugeruje to, że pomocą dla dziecka z zaburzeniami lękowymi może być wspólne spoiwo łączące rodzinę jakim jest wiara.


Lęk separacyjny – a co jeśli nie widzę poprawy?
Według Amerykańskiej Służby Zdrowia (United States Public Health Service, Office of the Surgeon Genera), około 4% małych dzieci, które cierpią na zaburzenia związane z lękiem przed separacją, nie przezwyciężą lub nie wyrosną z podobnym objawów. Natomiast przybierze to bardziej poważny stan zaburzenia emocjonalnego zwany własnie lękiem separacyjnym. Intensywny strach, który może trwać nieustannie przez parę tygodni, może być sygnałem, że mamy doczynienia z powyższym zaburzeniem. Kiedy dziecko w wieku szkolnym nie jest w stanie brać udział w normalnych zajęciach, lub odmawia chodzenia do szkoły z powodu lęku przed separacją, rodzice powinni zastanowić się, czy nie skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dowiedz się więcej na temat radzenia sobie z sytuacją separacji!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Ataki paniki
Przezwyciężyć zazdrość
Zespół poaborcyjny
Depresja
Żałoba
Poczucie własnej wartości
Osobowość borderline
Zniechęcenie
Oznaki Depresji
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Lęk przed separacją w dzieciństwie to My Google!
Add Lęk przed separacją w dzieciństwie to My Yahoo!
XML Feed: Lęk przed separacją w dzieciństwie
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.