Clicky

Pracoholizm

Pracoholizm

 - Równowaga?
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Pracoholizm

Pracoholizm: Charakterystyka
Tak jak u innych “holików”, pracoholik cierpi na niezdrowe uzależnienie. W tym przypadku, nałogiem jest praca, kariera, lub wyobrażenie, że “praca, to jedyna rzecz, w której jestem dobry.” Bez tego, pracoholikowi wydaje się, że jest nic niewartym człowiekiem. Bardzo często jest to oznaka braku poczucia bezpieczeństwa lub źle ustawionych priorytetów życiowych.

Pracoholicy większość czasu spędzają w pracy, lub zabierają ją do domu. Zazwyczaj, mało czasu poświęcając na sprawy prywatne; rodzinę, hobby, odpoczynek. Zachowanie równowagi to nie jest tylko postawa życiowa, którą warto przestrzegać, bo jest fajna. Równowaga w życiu wpływa na zdrowie umysłowe, psychiczne, fizyczne, duchowe i emocjonalne.


Pracoholizm – w jaki sposób zachować równowagę?
Przypatrz się swojemu życiu z dystansu. Czy poświęcasz inne obszary swojego życia dla czasu na pracę? Jeżeli ważniejszym celem dla ciebie jest zdobycie pieniędzy w krótkim czasie, od czasu jaki włożysz w długotrwałą relację ze swoim współmałżonkiem/współmałżonką, dziećmi – musisz ponownie ułożyć swoje priorytety. Możliwe, że tłumaczysz sobie, że pracujesz, aby zarobić pieniądze na utrzymanie swojej rodziny i dlatego jest to bardzo ważna część życia. Ale bądź uczciwy – czy jest zachowana równowaga w twoim życiu? Równowaga to klucz.

Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki jak zachować zdrową równowagę:

  • ustal granice czasowe ile chcesz poświęcać czasu dla swojej pracy
  • wygospodaruj czas jaki będziesz poświęcać dla swoich relacji i na przyjemności
  • skonfrontuj się z lękiem przed porażką lub brakiem poczucia bezpieczeństwa – porozmawiaj z duchownym lub psychologiem
  • patrz na siebie jako na osobę wartościową przez pryzmat tego jak widzi cię Bóg, nie zastępuj Go idealizując siebie lub swoją pracę
  • korzystaj ze swojej kreatywności w osiąganiu celów, wykorzystując do tego np. hobby a nie pracę
  • bądź wrażliwy na potrzeby swojej rodziny i przyjaciół
  • zadbaj o swoje zdrowie fizyczne – pójdź na basen, uprawiaj wspinaczkę, idź na siłownię.
Kiedy zachowujemy równowagę w sferze fizycznej, umysłowej, duchowej i emocjonalnej, wszystko, czego się dotkniemy, będzie pod wpływem tej równowagi. Odnosimy sukcesy w pracy, mamy lepsze, mniej stresujące relacje z bliskimi, i możemy cieszyć się z pięknego i pełnego sensu życia danego nam od Boga. Wiesz, takie „care diem”.


Pracoholizm – zyski z równowagi
Kiedy równowaga życiowa stanie się naszym sposobem na życie, prędzej osiągniemy ten wewnętrzny pokój, do którego wszyscy dążymy. Nie musimy obawiać się niedogodności i przeszkód w naszym życiu. Możemy zwrócić się do Boga i prosić go o mądrość i prowadzenie. Nie powinniśmy ignorować duchowej relacji z Bogiem.

Zobacz, jak to wyglądało u Roberta: “Nie ważne jak ciężko bym pracował, nigdy nie będę niezastąpiony w korporacji, w radzie czy jako pracownik. Nigdy nie będę tak cennym człowiekiem, pracownikiem, za jakiego chciałbym być uważanym. Prawie się zaharowałem na śmierć, ze stresu i wycieńczenia. Czy było warto? Myślałem, że tak, przez pewien czas. Ale z pracy zrobiłem sobie bożka i odkryłem, w jak złym kierunku podążam.

Nie znałem swoich dzieci, moje małżeństwo się rozpadało, i miałem problemy ze zdrowiem. I wtedy, Bóg przypomniał mi, że zdrowie, relacje z rodziną i z Nim to to, co nadaje sens życiu. Jeżeli nie zacząłbym dbać o swoje zdrowie, niewiele pożytku miałaby ze mnie moja rodzina, czy pracodawca. Jeżeli nie znalazłbym równowagi, straciłbym rodzinę!

“Nie mogę cofnąć czasu i odzyskać tego co straciłem z moja rodziną, ale na pewno nie chcę już marnować tego cennego czasu. Bóg pomógł mi zobaczyć jaką wartość stanowi rodzina, i jak wartościowy jestem dla niej. On jest tym, który zaspokaja moje potrzeby i mówi „Jesteś niezastąpiony!” Jestem świadomy, że mogę źle układać swoje priorytety, ale decyzje te poddaje Bogu pod kontrolę. On nadał sens mojemu życiu, a ja odpokutowałem już ignorowanie mojej rodziny i Boga.”

Znajdź sens dla swojego życia!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Utrata pracy
Uzależnienie od jedzenia
Uzależnienie od narkotyków
Nienawidzę swojego życia
Uzależnienie od alkoholu
Anoreksja, Bulimia
Palenie – uzależnienie od nikotyny
Jak popełnić samobójstwo
Hipnoza
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Pracoholizm to My Google!
Add Pracoholizm to My Yahoo!
XML Feed: Pracoholizm
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.