Clicky

Przemoc w związkach

Przemoc w związkach

 - Nadużywanie władzy
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Przemoc w związkach

Przemoc w związkach – co to jest?
Przemoc w związku to trudne do zdefiniowania zachowanie, ponieważ składa się na nie zespół symptomów, które dotyczą fizycznej i/lub emocjonalnej przemocy. Kiedy przybiera ona formę emocjonalnej przemocy, charakteryzuje się wtedy brutalnością słownictwa i/lub poniżaniem, również zaprzeczaniem. Przemoc fizyczna oznacza sytuację kiedy dochodzi do użycia siły fizycznej; uderzanie w twarz, popychanie i napaść fizyczna.

Przemoc w związku może być zachowaniem, na który miało wpływ szereg czynników. Może to być wyuczone zachowanie dziecka, które obserwowało takie sytuacje u swoich rodziców i teraz powtarza je w swoim związku. Badania dowodzą, że działania napastników są często motywowane uczuciem bezradności i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Użycie siły łechce ego i daje złudzenie kontroli. Może to wynikać z błędnego rozumienia miłości co skutkuje niezdrową chęcią posiadania i/lub zazdrością.

Społeczeństwo jest dzisiaj bardziej świadome zjawiska przemocy w związkach niż to było w przeszłości. Wcześniej, kiedy ofiara słownej przemocy zgłosiła to odpowiednim władzom, sąd nie angażował się w sprawę. Zakładano, że mężczyzna jest władcą we własnym królestwie i nikogo nie powinno obchodzić co się dzieje wewnątrz. W najlepszym przypadku określano to jako poniżenie ofiary. To podejście zmieniło się. Jeśli mężczyzna czy kobieta czuje, że jest ofiarą przemocy, może skorzystać z pomocy wielu organizacji. Istnieje również wiele stron internetowych oferujących informacje, pomoc i poradę.


Przemoc w związkach – Jak bardzo jest to poważne?
Przemoc w związku to bardzo poważna forma wykorzystywania, która będzie się rozrastać, jeśli nie będzie zawczasu leczona. Jest to krąg przemocy który często bierze początek w słownym oczernianiu i przemocy emocjonalnej i wzmacnia się aż do momentu kiedy przerodzi się w przemoc fizyczną. Przemoc słowna być może, że się bardziej złowieszcza niż widoczna fizyczna przemoc. Siniaki i stłuczenia, połamane kości zagoją się i znikną, jednak przemoc słowna będzie po cichu i konsekwentnie uderzać w poczucie własnej wartości ofiary.

Klasyczny napastnik przekazuje wiadomość dla swojej ofiary, że jest ona odpowiedzialna za jego złe zachowanie; że jest beznadziejna we wszystkim co robi; że tylko dzięki niemu jest kimś. Ofiary przemocy w końcu zaczynają wierzyć, że są bezwolne i przedmiotem pogardy. Statystyki wykazują, że więcej jest kobiet będących ofiarami przemocy, niż mężczyźni.


Przemoc w związkach – co na ten temat mówi Biblia?
Nigdzie w Biblii nie znajdziemy sytuacji, w której Bóg usprawiedliwia czy pochwala przemoc w związku. W Liście do Kolosa 3:18-19 jest napisane, aby mężowie kochali swoje żony na wzór miłości Jezusa do Kościoła. Jest to miłość pełna poświęcenia, miłość, która chce jak najlepiej dla osoby, którą się kocha. Fizyczne i słowne formy przemocy są zaprzeczeniem koncepcji poświecenia, zachowania takie są egoistyczne, i egocentryczne. 1 List do Koryntian 13 naucza czym jest prawdziwa miłość, ale także wylicz czym nie jest. Według tego fragmentu miłość nie szuka swego, nie unosi się gniewem i nie cieszy się z niesprawiedliwości. Widać wyraźnie, że przemoc nie jest wyznacznikiem prawdziwej miłości.

Nadinterpretacja fragmentu Listu do Efezjan 5:22, doprowadziła niektórych do przekonania, że postawa poddania się mężowi, pozwala na wykorzystywanie siły i/lub złego traktowania współmałżonka. Właściwa interpretacja tego fragmentu pokazuje, że rolą męża jest inicjowanie bezwarunkowej miłości, żona natomiast ma tą miłość przyjąć i z chęcią oddać się pod kierownictwo męża. Posłuszeństwo nie powinno być czymś co chcemy odebrać, raczej czymś co chcemy dać.

Jane była ofiarą przemocy w małżeństwie już od dobrych paru lat. Nie miała żadnych widocznych siniaków czy złamań, do momentu kiedy mąż zaczął ją bić. Aż do momentu, kiedy została pobita i zepchnięta ze schodów. Wtedy poprosiła o pomoc organizację pomagającą kobietom – ofiarom przemocy. Doradca małżeński poradził jej, żeby nie wracała do domu, dopóki jej mąż nie zgodzi się na leczenie ze swojego agresywnego zachowania. Kiedy uświadomił sobie, że swoim zachowaniem zagraża własnemu małżeństwu, Dawid zgodził się na pomoc. W końcu nauczył się wyrażać swoje uczucia i odnalazł sposoby na rozwijanie poczucia własnej wartości. Jane i Dawid zaczęli po pewnym czasie razem uczęszczać do poradnictwa małżeńskiego, aby rozwijać prawdziwą, dbającą o relację miłość.

Jeżeli w tej chwili znajdujesz się w relacji pełnej przemocy, zachęcamy cię, abyś jak najszybciej poszukał pomocy.

Dowiedz sie węcej jak radzić sobie z konfliktami w małżeństwie.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?




Znajdź nas na:




English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Konflikty w rodzinie
Wybaczyć zdradę
Uzależnienie od telewizji
Chrześcijańskie poradnictwo małżeńskie
Planowanie Emerytury
Konflikt w małżeństwie
Przybrana Rodzina
Przemoc w związkach
Ciąża u nastolatek
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Przemoc w związkach to My Google!
Add Przemoc w związkach to My Yahoo!
XML Feed: Przemoc w związkach
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.