Clicky

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

 - Kompulsywna potrzeba
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – co to jest alkoholizm?
Uzależnienie od alkoholu wg definicji słownikowej to komplusywna potrzeba zaaplikowania do organizmu napoju, który się wytwarza z sfermentowanych ziaren lub owoców. Do napojów tych zalicza się: piwa, wina, i inne cięższe alkohole.

O alkoholizmie możemy mówić, kiedy osoba uzależniona tęskni za alkoholem i nie ma kontroli nad piciem. Jeżeli dana osoba ma takie objawy jak: nudności, potliwość, trzęsienie rąk, lub uczucie podrażnienia i niepokoju w sytuacji kiedy nastąpiła przerwa w piciu, lub jeżeli obserwuje się zwiększanie dawki alkoholu, aby czuć się lepiej, najprawdopodobniej osoba taka jest alkoholikiem.

Można pomyśleć, że wystarczy po prostu chcieć przestać pić. Jednak alkoholizm jest bardziej złożonym problemem. Tęsknota za alkoholem osoby uzależnionej jest tak wielka, że pozbawia człowieka zdolności do zaniechania picia. Większość alkoholików potrzebuje wsparcia w zaprzestaniu picia. Leczenie i wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół może pomóc w zaniechaniu picia i odbudowie życia. Jednak mimo powyższej pomocy, duży procent alkoholików nie jest wstanie zaprzestać picia.


Uzależnienie od alkoholu – Przyczyny i skutki
Naukowcy stwierdzili, że osoby, w których rodzinach występował alkoholizm, mają większe szanse na uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm może się rozwinąć, lub pogłębić w zależności od środowiska, w którym przebywa dana osoba, i/lub może być reakcją na traumatyczne doświadczenia. Na doświadczenia mogą mieć wpływ takie czynniki jak: kultura, rodzina, znajomi, presja ze strony rówieśników, i sposób życia osoby.

Alkoholizm ma wpływ na całe życie, i może być przyczyną wielu problemów, może również destrukcyjnie wpływać na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Większość przestępstw, morderstw, nieumyślnych śmierci czy samobójstw, była popełniona pod wpływem alkoholu. Komplikacje zdrowotne, choroby takie jak: uszkodzenie mózgu, nowotwory, choroby serca, i wątroby, są często spowodowane nadużywaniem alkoholu. Alkoholicy, którzy nie zaprzestana picia, skracają swoje życia o 10-15 lat.

  • Za duża ilość alkoholu, może zniszczyć komórki mózgowe, co najczęściej prowadzi do uszkodzenia mózgu

  • Alkohol ma negatywny wpływ na strukturę i funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszając zdolności do odnawiania się, scalania i naruszając przepływ informacji

  • Umiarkowane spożywanie alkoholu ma wpływ na zdolności poznawcze, podczas gdy częste spożywanie zakłócają dopływ tlenu do mózgu, powodując stan zamroczenia.

  • Alkohol u alkoholika może również spowodować stan zapalny jamy ustnej, przełyka i żołądka, a w konsekwencji nowotwory tych obszarów, zwłaszcza u osób, które również palą.

  • Częste picie może powodować nieregularne bicie serca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, i inne schorzenia serca

  • Alkohol może mieć też destrukcyjny wpływ na zdolność widzenia, funkcje seksualne, na spowolnienie krążenia, może być zaczątkiem niedożywienia i odwodnienia.

  • Może również prowadzić do schorzeń skórnych i choroby trzustki, osłabić kości i mięśnie ogólnie - osłabić układ odpornościowy.
Duża cześć spożytego alkoholu rozkłada się w wątrobie. Ważna informacja to taka, że wątroba ma zdolności do rozkładania konkretnej ilości alkoholu. A więc, kiedy jest nadwyrężona, mogą wystąpić schorzenia i problemy w funkcjonowaniu wątroby – czyniąc ją pierwszym miejscem uszkodzenia przez alkohol. Uszkodzenie wątroby może przebiegać w 3 stadiach. Pierwsze stadium to powiększenie się wątroby, a komórki wątroby zaczynają obrastać w anormalne tkani tłuszczowe. Stadium drugie – żółtaczka, gdzie komórki wątroby puchną i są w stanie zapalnym, a na końcu umierają. Trzecie stadium to marskość wątroby – krew nie przepływa już przez wątrobę.


Uzależnienie od alkoholu – co począć z alkoholizmem?

  • Miej pragnienie, aby zakończyć to uzależnienie. Musisz poważnie do tego podejść, wytworzyć w sobie pragnienie zakończenia picia.

  • Mieć pragnienie zrozumienia powodu dla którego zacząłeś pić. Znając przyczynę problemu jest ważnym punktem odniesienia. Jeżeli alkoholizm jest spowodowany jakimś traumatycznym doświadczeniem, musisz poluzować i wyzwolić się z przeszłości. Przebaczenie to dobry punkt, aby zacząć. Poszukaj pomocy w postaci terapeuty czy doradcy duchowego.

  • Podejmij decyzję, że potrzebujesz pomocy. Jest to bardzo ważny moment – uświadomienie sobie, że potrzebuje pomocy. Istnieje wiele ośrodków pomocy dla alkoholików. Możesz także szukać pomocy w swojej rodzinie, wśród przyjaciół, a ponad wszystko od Boga.
Przeczytaj podnoszące na duchu dwie historie uzdrowienia z alkoholizmu.

Przeczytaj Uzależnienie od alkoholu Page 2!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Nienawidzę swojego życia
Uzależnienie od narkotyków
Pracoholizm
Anoreksja, Bulimia
Utrata pracy
Palenie – uzależnienie od nikotyny
Współuzależnienie - zdrowienie
Uzależnienie od jedzenia
Uzależnienie od alkoholu
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Uzależnienie od alkoholu to My Google!
Add Uzależnienie od alkoholu to My Yahoo!
XML Feed: Uzależnienie od alkoholu
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.