Clicky

Uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia

 - Obsesja jedzenia
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia – czy jesteś uzależniony?
Uzależnienie od jedzenia to nowy termin opisujący chorobę; kompulsywne, silne pragnienie spożywania jedzenia. Stan ten nie przejawia się jedynie w olbrzymich ilościach przyjmowanego jedzenia, ale spożywania i pragnienia spożycia jedzenia, które jest szkodliwe dla danej osoby. Podczas gdy społeczeństwo i środowisko lekarskie od dłuższego już czasu zaczęło rozumieć problem alkoholizmu i narkomanii, dopiero od niedawna akceptuje fakt, że można być także uzależnionym od jedzenia w taki sam sposób. Kiedy przyjmujemy jakąś substancję nie dbając o skutki uboczne, zagrożenie dla naszego organizmu, mówimy wtedy, że substancja ta uzależnieniu. A osoby, które używają w taki sposób substancji, są uzależnione – stają się zależne psychicznie i fizycznie od danej substancji, w tym przypadku od jedzenia.

Wystarczy zadać sobie pare podstawowych pytań, aby zorientować się, czy jest to uzależnienie:

  • Czy jesz nawet wtedy, gdy nie jesteś głodny, lub wtedy, kiedy masz zły nastrój lub jesteś w depresji?
  • Czy kryjesz się z jedzeniem, lub jesz w inny sposób gdy jesteś w towarzystwie, a inaczej, gdy jesteś sam?
  • Czy zjadasz wielkie ilości jedzenia, a potem wymiotujesz lub stosujesz lewatywę, aby pozbyć się nadmiaru
  • Czy sa takie produkty spożywcze, które ci szkodzą, ale i tak je spożywasz?
  • Czy masz wyrzuty sumienia po jedzeniu?
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z pytań, najprawdopodobniej jesteś uzależniony od jedzenia.


Uzależnienie od jedzenia – powody
Uzależnienie od jedzenia, tak jak każde inne uzależnienie dotyczy utarty kontroli. Osoba zdaje sobie sprawę, że sposób w jaki je, jest szkodliwy, ale kontynuuje to niezdrowe zachowanie. Jest to sprawa zarówno fizyczna jak i psychiczna. Wiele osób ma tzw. alergię jedzeniową. Pokarmy alergizujące – kiedy są spożywane, wywołują alergię, ale w tym samym czasie wywołują pragnienie. Na przykład, osoba z cukrzycą, może czuć się „chora” po spożyciu cukru, ale nadal będzie mieć zapotrzebowanie na cukier, będzie go jeść osiągając odwrotny wynik. Badania pokazują, że pewne białka w mleku i zbożu, kiedy są spożywane, dają efekt podobny do działania narkotyku. Te związki chemiczne naśladują endorfiny – hormony naturalnie tłumiące odczuwanie bólu. Związki chemiczne naśladujące je nazywamy „exorfinami” . Osoby cierpiące na depresję, niskie poczucie własnej wartości czy samotność, mogą poczuć się lepiej po spożyciu dużej ilości pewnych pokarmów takich jak: sól czy czekolada. Natychmiastowy wzrost nastroju toruje drogę do poczucia winy, która może prowadzić do stanu bardziej przewlekłego jakim jest depresja. Ponieważ uzależniony nie ma kontroli, będzie wracać do tych samych schematów jedzeniowych aby świadomie, lub nieświadomie poczuć się lepiej. Osoby uzależnione od jedzenia są w różnym wieku, różnej rasy i różnej płci. Niektórzy mają nadwagę, inni niedowagę a jeszcze inni wagę prawidłową. Ale łączy ich obsesja jedzenia. Osoba otyła cierpi dodatkowo z powodu upokorzenia jaki odczuwa mając tak ogromną nadwagę. Osoby takie mogą są zazwyczaj ospałe i mają problemy z poruszaniem się. Osoba z niedowagą może cierpieć na bulimię; mimo, że obsesyjnie je, tak bardzo boi się nadwagi, że wywołuje wymioty, robi lewatywy lub ćwiczy ponad siły, a wszystko po to, aby nie przytyć. Osoby takie mogą również mieć okresy, kiedy chorują na anoreksję – odmawiając sobie jedzenia, aby nie przytyć. Osoba z normalna wagą, na pierwszy żuci oka nie sprawia wrażenia uzależnionej od jedzenia. Jednak może mieć obsesję na punkcie jedzenia, myśląc ciągle o jedzeniu I o tym jak wygląda. Temat jedzenia jest dla nich przykry – ciągle liczą kalorie, jedzą bez przyjemności.


Uzależnienie od jedzenia – czy jest jakaś nadzieja na uzdrowienie?
Uzależnienie od jedzenia to poważny stan, który prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Otyłość, problemy psychologiczne, cukrzyca, i powikłania gastryczne, to tylko pare problemów będących konsekwencją tego uzależnienia.

Pierwszym krokiem do zdrowienia jest oczywiście uświadomieni sobie faktu swojej choroby i zaakceptowanie jej. Z punktu widzenia medycyny – osoby takie, muszą dowiedzieć się, które artykuły spożywcze działają na nie w sposób alergizujący, powodując łaknienie.

Nie ma prostej drogi do zwalczenia tego uzależnienia; będzie to wymagało intensywnej dyscypliny w przekształceniu schematu żywienia i sposoby życia. Połączenie ćwiczeń fizycznych z odpowiednia dietą to dobry początek. Gwałtowne, porywcze próby zerwania ze schematem odżywiania się czy szybka utrata wagi nie gwarantują długotrwałego sukcesu.

Fizyczne i psychologiczne uzależnienie od jedzenia można najlepiej przerwać, kiedy uświadomimy sobie, że sami nie jesteśmy w stanie tego przerwać, jesteśmy bezsilni. Trzeba szukać pomocy u Boga, który jako Jedyny jest w stanie pomóc i uzdrowić każdy obszar ludzkiej słabości. „(…) bo Ja, Pan, chcę być twym lekarzem.” (Wj 15:26b) – dla Boga tak samo ważne jest nasze zdrowie fizyczne jak i więź duchowa, jaką z Nim mamy. Jeśli szukasz Go, Bóg znajdzie dla ciebie uzdrowienie. „Umiłowany, życzę ci wszelkiej pomyślności i zdrowia, podobnie jak doznaje powodzenia twoja dusza.” (3J 2)

Znajdź pomoc!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Nienawidzę swojego życia
Jak popełnić samobójstwo
Palenie – uzależnienie od nikotyny
Przemoc wobec dzieci - Pomoc
Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienie od narkotyków
Współuzależnienie
Współuzależnienie - zdrowienie
Pracoholizm
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Uzależnienie od jedzenia to My Google!
Add Uzależnienie od jedzenia to My Yahoo!
XML Feed: Uzależnienie od jedzenia
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.