Clicky

Współuzależnienie

Współuzależnienie

 - Problem
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Współuzależnienie

Współuzależnienie – co to jest?
Współuzależnienie występuje u osób, odznaczających się silna potrzebą kontroli ludzi wokół siebie, włączając współmałżonka, dzieci i współpracowników. Osoba taka ma przeświadczenie, że jest bardziej kompetentna od innych, którzy potrzebują jej wskazówek i pomocy w wypełnieniu zadania. Mają poczucie, że to ich obowiązek pomóc innym. Czują współczucie w stosunku do osób, które w ich mniemaniu są pokrzywdzone. Współuzależnione osoby poświęcają swój czas, emocje, pieniądze i inne źródła, wszystko aby pomóc innym. Trudności im sprawia odmówienie komuś.


Współuzależnienie – kwestia kontroli
Dla innych, wsółuzależnienie nie jest kwestią pragnienia kontroli nad innymi, ale bycia kontrolowanym przez innych. Ponieważ, jest prawie niemożliwe, aby osoba taka powiedziała „nie” – odmówienia komuś, mogą czuć się ofiarami psychicznymi i emocjonalnymi. Wierzą, że jeśli będą wystarczająco dobrzy, czy wystarczająco kochający, będą w stanie zmienić zachowanie drugiej osoby. Czasami obwiniają siebie za swoje zachowanie: „Jeśli tylko nie zapomniałabym pozmywać, nie uderzyłby mnie.”

Osoba współozależniona toczy wewnętrzną walkę z opiniami innych ludzi. Często podejmują decyzje w oparciu o to, co im się wydaje inni chcieliby aby oni zrobili. Wierzą w to, że ich motywacją jest empatia wobec innych, jednak tak naprawdę, ich działania są zmotywowane tym, aby zasłużyć na miłość i akceptację. Czasami dochodzą do tej prawdy, kiedy zostaną skrzywdzeni przez innych, którym pomogli, a ci nie odwzajemnili się tym samym- pomocą, miłością. Nie mogą zrozumieć faktu, że tak naprawdę to nie jest pomoc, tylko kontrola, która może krzywdzić inne osoby.

Osoba współozależniona może mieć problemy w organizacji czasu. Osoby współozależnione mogą mieć wrażenie, że zawsze mają za mało czasu i nie nadążają ze swoimi obowiązkami, ponieważ mają ich za dużo. Te najbardziej ważne obowiązki i relacje, są zaniedbywane, ponieważ są zbyt zajęte pomaganiem innym ludziom, braniem udziału w przeróżnych obowiązkach. To tez przekłada się w nieumiejętności odmawiania – myśl odmówienia nie przychodzi im do głowy. Mogą sądzić, że są nieodpowiedzialne, że są złymi przyjaciółmi, dobrymi osobami jeśli odmówią. Wiele z tych sytuacji, relacji zostawia ich w poczuciu krzywdy, złych i osamotnionych.


Osoba współozależniona – Pytania

  • Czy podejmujesz decyzje na podstawie opinii innych osób?
  • Czy ważne jest dla ciebie to, żeby ludzie cię lubili i chcieli być twoimi przyjaciółmi?
  • Czy masz silne pragnienie pomagania innym, ale w głębi duszy, wiesz, że to robisz, aby ludzi ecie lubili lub kochali?
  • Czy masz tendencję do zauważania problemów innych osób, i mówienia im, co powinni zrobić, aby te problemy rozwiązać?
  • Czy czujesz się zdenerwowana, pełna niepokoju, zła kiedy ludzie nie robią rzeczy, które chcesz aby zrobili, lub robią to w inny sposób?
  • Czy jesteś w relacji, gdzie ty dajesz, a druga strona tylko bierze?
  • Czy jesteś zaangażowana w sprawy które zabierają ci większość twojego czasu i energii, kosztem swojej rodziny i siebie samej?
Czytaj dalej!


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Uzdrowienie

Przemoc wobec dzieci - Pomoc
Jak popełnić samobójstwo
Współuzależnienie - zdrowienie
Współuzależnienie
Anoreksja, Bulimia
Palenie – uzależnienie od nikotyny
Hipnoza
Utrata pracy
Uzależnienie od alkoholu
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Życiowe wyzwania
 
 
 
Szukaj
 
Add Współuzależnienie to My Google!
Add Współuzależnienie to My Yahoo!
XML Feed: Współuzależnienie
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.