Clicky

Żałoba

Żałoba

 - Pocieszenie i nadzieja
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Żałoba

Żałoba – rozumienie żałoby
Żałoba, żal są naturalnym procesem, który przechodzimy po stracie bliskiej nam osoby. Okres żałoby jest ciężki i bolesny, ale nie musi on nas zniewalać. Uczmy się cierpliwości do siebie i innych podczas żałoby poprzez zrozumienie przez co przechodzimy.

Czego możesz się spodziewać w okresie żałoby? Jak będziesz się zachowywać? Czy odczuwasz napięcie? Pamiętaj, że płacz jest zdrowym sposobem na uwolnienie napięcia. Zaciskanie ust przez tak długi okres, jest nie tylko męczące, ale również w pewien sposób gromadzi te uczucia, aby w najmniej oczekiwanym przez ciebie momencie wyrzucić je na zewnątrz ze zdwojoną siłą. Możesz również stracić apetyt, mieć problemy ze snem i koncentracją, zmęczeniem. Alkohol i leki tylko zakrywają i opóźniają proces żałoby, więc postaraj się odstawić je podczas tego okresu. Wskazane jest także nie podejmować ważnych decyzji lub nowych obowiązków aż do momentu, kiedy żałoba nie ustąpi.

Wielu ludzi doświadcza rozmaitych reakcji podczas procesu żałoby. Jeżeli twój ból jest bardzo silny, możesz nawet stracić chęć do życia. Aby chronić siebie przed długotrwałą depresją wynikającą z procesu żałoby, ważne jest, aby znaleźć cel i nadzieję dla siebie. Z czasem, kiedy ból będzie się stawał mniej intensywny - sens życia powróci.

Możesz też mieć poczucie winy i zadawać sobie pytanie „A gdyby...”. Uczenie się przebaczenia sobie i innym, jest ważnym czynnikiem do przerwania tego kręgu. Złość musi być wyrażana w zdrowy i odpowiedni sposób.

Kiedy borykasz się z żalem i przechodzisz żałobę, zwiększona wrażliwość jest nieunikniona. Zauważysz, że żal rodzi zmiany w prawie każdej dziedzinie Twojego życia, nie wyłączając stosunków społecznych. Żal przedefiniuje przeszłość, ale to minie i otworzy drzwi na przyszłość.


Żałoba – Przyjaciele i Rodzina
Ważne jest, żebyś zdawał/a sobie sprawę, że żal w którym żyjesz może być kłopotliwy dla Twoich przyjaciół i rodziny. Nie wiedzą często jak Ci pomóc, co powiedzieć, są zakłopotani. Jeśli możesz, powiedz im, że mogą rozmawiać z Tobą o stracie, bo wtedy będą wiedzieć co czujesz. Jeżeli wokół Ciebie są dzieci, mów im często, że je kochasz lub okazuj im to.


Żałoba – praktyczne wskazówki
Zastanów się nad poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci uporać się z żałobą:

  • Staraj się być dla siebie łagodnym. Twoje ciało i dusza potrzebują uzdrowienia.
  • Przyjmij pomoc, kiedy jest Ci proponowana i sam szukaj pomocy jeżeli problem jest nierozwiązany
  • Pozwól swojemu organizmowi na odpoczynek, jeśli to możliwe chodź wcześnie spać
  • Spotykaj się ze znajomymi i poznawaj nowych ludzi. Koncentrując się na innych ludziach, zminimalizujesz swoje cierpienie. Wakacje i święta są trudnym czasem, więc szukaj wsparcia w tych dniach u rodziny.
  • Bądź cierpliwy. Jeśli przez pewien czas czujesz się depresyjny, to zaakceptuj to.
  • Szukaj przyjemnych i pocieszających zajęć. Ucz się wyrażać uczucia, rozmawiaj, pisz, śpiewaj, uprawiaj sporty, i płacz. Dowiaduj się jak najwięcej o procesie żałoby – to pozwala samemu przejść ten proces.
  • Zdrowe żywienie jest ważne, unikaj fast-foodów.


Proces Żałoby – Nadzieja i przyszłość
Żal po stracie na samym początku jest trudny i ciężko sobie z nim poradzić. Ale kiedy czas mija, zaczniemy znowu znajdować powody do życia i szukać nadziei. Nadzieja oparta na Absolucie i wiecznej przyszłości gwarantuje spokojną i mocną perspektywę. Bóg obiecuje nam odnowienie i nadzieję, najpierw przez zbawienie przez Pana Jezusa Chrystusa, który umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał aby dać nam wszystkim przyszłość w niebie. Jeżeli uwierzymy w Jezusa Chrystusa – nie tylko będziemy mieć przyszłość na ziemi, ale będziemy mieć przyszłość w niebie i będziemy razem z Nim. Ewangelia Jana 3;36 mówi: „Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży.”

Jeśli wierzymy w Jezusa Chrystusa, żałoba szybko przemienia się w nadzieję. Nim się obejrzymy, zaczynamy znów cieszyć się z każdego dnia z niecierpliwością oczekując naszej wspólnej przyszłości z Chrystusem. Ewangelia Jana 10;28 mówi: „i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.”

Czy w to wierzysz? Wtedy nie będziesz się smucić jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. (1Tes.4;13b)

Dowiedz się więcej


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Zespół maniakalno-depresyjny (Zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
Zespół poaborcyjny
Zaburzenia obsesyjno-komplusywne
Przezwyciężyć strach
Żałoba
Osobowość borderline
Depresja
Radzenie sobie z lękiem
Zniechęcenie
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Żałoba to My Google!
Add Żałoba to My Yahoo!
XML Feed: Żałoba
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.