Clicky

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki

 - Bolesne ataki
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki – Co to jest?
Zapalenie trzustki pojawia się kiedy trzustka, duży organ umiejscowiony za żołądkiem jest w stanie zapalnym. Organ ten pełni dwie ważne funkcje. Po pierwsze, produkuje insulinę i glukagon, dwa hormony, które regulują metabolizm węglowodanów. W ten sposób, trzustka pomaga organizmowi zachować odpowiedni poziom cukru we krwi. Po drugie, trzustka nie tylko wyzwala hormony, ale też produkuje enzymy trawienne. Enzym to substancja, która przyspiesza reakcje biochemiczne. Enzymy trawienne pomagają w procesie trawienia, dzięki czemu organizm może rozbić pożywienie na drobne cząsteczki. Zapalenie trzustki pojawia się kiedy enzymy trawienne atakują i trawią trzustkę, która je na samym początku wyprodukowała.


Zapalenie trzustki – stan ostry czy przewlekły?
Zapalenie trzustki może być zróżnicowane jeśli chodzi o przebieg i ból. Mimo, że objawy mogą być podobne, organom może reagować bardzo różnie. Może się objawiać na dwa sposoby:

Ostre zapalenie trzustki: Zapalenie, które zazwyczaj trwa pare dni i kończy się, zazwyczaj, całkowitym wyleczeniem. Jednak dalsze nagłe i ostre ataki mogą prowadzić do stanu przewlekłego.

Przewlekłe zapaleni trzustki: Pojawia się, kiedy zapalenie jest bardzo poważne lub pojawia się ponownie. Stany przewlekłe są znacznie bardziej poważne od tych ostrych, ponieważ sygnalizują o trwałym zniszczeniu trzustki i mogą prowadzić do dalszych komplikacji takich jak cukrzyca i utrata zasobów witamin. Witamina B12 – witamina dzięki której mamy informację o krwinkach czerwonych, układzie nerwowym, metabolizmie tłuszczy i węglowodanów. Jeśli brakuje tej witaminy, może spowodować poważne obniżenie poziomu tych substancji.


Zapalenie trzustki: objawy i możliwe przyczyny
Zapalenie trzustki objawia się w następujący sposób:

  • Silny ból w górnej części brzucha (w przypadku ostrego zapalenia, ból pojawia się nagle, w przypadku stanu przewlekłego , ból jest zazwyczaj stały).
  • Nudności i wymioty
  • Spuchnięty i wrażliwy żołądek
  • Odwodnienie
  • Niskie ciśnienie krwi, które może prowadzić do omdleń
  • W przypadku stanu przewlekłego, kolor twarzy może być zżółknięta i wydzielać brzydki zapach.
Zapalenie trzustki jest najczęściej spowodowane kamieniem żółciowym umiejscowionym w przewozie trzustkowym, lub z powodu alkoholizmu. Zapalenie trzustki może być również spowodowane przyjmowaniem pewnych leków (takich jak: acetaminophen, sulfonamides, thiazide, furosemide diuretics), również z powodu poważnego uszkodzenia żołądka: w czasie silnego urazu fizycznego (uderzenia) czy operacji; w czasie wirusowej infekcji (żółtaczka czy świnka); lub z powodu genetycznych zmian w przewodzie trzustki.


Zapalenie trzustki – interwencja medyczna I dalsze leczenie
Przy ostry ataku zapalenia trzustki szanse na wyzdrowienie są bardzo duże. Jednak, podczas ataku, pacjent może otrzymać leki przeciwbólowe i zastrzyki. Ważne, aby podczas ataku nie jeść, ponieważ pokarm podnosi poziom enzymów, które produkuje trzustka. Taki post pomaga trzustce zwolnić jej pracę i zacząć proces zdrowienia.

Zapalenie trzustki może także być znakiem do wykonania operacji. Jeżeli – na przykład – kamienie żółciowe nie zostały usunięte z organizmu w sposób naturalny, lekarz może wykonać zabieg metoda endoskopową, w celu usunięcia kamieni. Zazwyczaj kończy się to właśnie takim endoskopowym usunięciem. Zapalenie trzustki, w szczególności w stanie przewlekłym, może być sygnałem, że pacjent nadużywa alkoholu. Dlatego, jak najszybciej powinno się odstawić alkohol. Kontynuowanie picia, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia, nie wyłączając bliznowacenia i obniżenie produkcji enzymów i hormonów.

Zapalenie trzustki, poprzez wpływanie na poziom produkcji insuliny, powoduje problemy z poziomem cukru we krwi. Bez prawidłowego poziomu insuliny, organizm nie jest w stanie prawidłowo spalać węglowodanów. Podaje się wtedy Chromium picolinate, niezbędny minerał, który pomaga ustabilizować i zachować odpowiedni poziom cukru we krwi. Enzymy pankreatyna i enzym proteolityczny (enzymy, które wspomagają rozkładanie protein) są bardzo pomocne, ponieważ zmniejszają zapalenie i wspomagają proces trawienia. Suplementy wspomagające prace trzustki neutralizują i zmniejszają ataki i dają czas organizmowi, na jego wyzdrowienie. Tak jak ze wszystkim lekami i suplementami, należy zapoznać się z instrukcją dawkowania i ja przestrzegać.

Zapalenie trzustki może prowadzić do dalszych problemów. Cukrzyca, problemy trawienne, aż po nowotwór trzustki. Nowotwór trzustki zalicza się do kategorii 4 – najwyższej we wskaźniku umieralności na nowotwory. Jest ważne, aby osoba cierpiąca na zapalenie, pracowała nad tym, aby poprawić swój stan zdrowia. Jeśli będzie wszystko robiła w zapobieganiu dalszego rozwoju choroby i komplikacji, są szanse, że nie zachoruje na raka trzustki.

Czytaj dalej!

Material referenced in Harvard Medical School Family Health Guide with Anthony L. Komaroff, M.D. as Editor in Chief, New York: Simon and Schuster, 1999. And Prescription for Nutritional Healing, 2nd Edition, by James F. Balch, M.D., with Phyllis A. Balch, C.N.C., New York: Avery Publishing, 1997.

Bibliografia: Harvard Medical School Family Health Guide with Anthony L. Komaroff, M.D. as Editor in Chief, New York: Simon and Schuster, 1999. And Prescription for Nutritional Healing, 2nd Edition, by James F. Balch, M.D., with Phyllis A. Balch, C.N.C., New York: Avery Publishing, 1997.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Cukrzyca
Utrata włosów - łysienie
Nowotwór - leczenie
Przewlekły ból
Alzheimer
Menopauza
Pourazowe uszkodzenie mózgu
Przewlekły ból – gdzie szukać ulgi
Pacjenci z nowotworem
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Zapalenie trzustki to My Google!
Add Zapalenie trzustki to My Yahoo!
XML Feed: Zapalenie trzustki
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.