Clicky

Konflikty w rodzinie

Konflikty w rodzinie

 - Odnaleźć Pokój
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Konflikty w rodzinie

Konflikty w rodzinie – czym są?
Konflikty w rodzinie są tak zróżnicowane, jak ludzie angażujący się w nie. Zaczynem do konfliktu może być pracoholizm męża, którego żona czuje się samotnie i ma urazę do niego (i jego pracy, która go oddala od niej), mogą być dzieci, które są źródłem ciągłego konfliktu rodzinnego i zdenerwowania spowodowanego brakiem umiejętności wychowawczych rodziców, czy rodziny przybrane (czyli takie, w których rodzice są w drugim związku) - konflikt może być wywołany nie zaakceptowanym ojczymem czy ciągnącymi się sprawami prawnymi związanymi z rozwodem. W innych domach, pary i rodziny są rozdzielane przez słowną, emocjonalną lub fizyczną przemoc.1 Jeżeli przeżywasz trudną, konfliktową sytuację w swojej rodzinie, nie zniechęcaj się, bo – czy to ty jesteś źródłem konfliktu, czy ktoś inny - jest nadzieja aby ją rozwiązać.


Konflikty w rodzinie – Moja historia
Zanim stałam się chrześcijanką, żyłam 10 lat z alkoholikiem. Stosował on wobec mnie przemoc słowną i emocjonalną. Miałam już dosyć tego długotrwałego stanu konfliktu i zostawiłam jego i swoje smutne i puste życie. (Paliłam papierosy i marihuanę, i dużo piłam).

Myślałam, że kiedy go opuszczę, moje rany emocjonalne zagoją się. Jednak, kiedy wyszłam za mąż, zorientowałam się, że rany były ciągle otwarte i bolące. Wymagało to wiele miłości, modlitw, zaufania i cierpliwości mojego męża i mojego, aby rozwiązać problem, który przeszedł ze mną do nowej relacji – do małżeństwa.

Niezależnie od tego, czy tylko ty szukasz rozwiązania dla rodzinnego konfliktu, czy twoja połówka, lub członek rodziny, zawsze można podjąć natychmiastowe działanie, aby zmienić swoje własne zachowanie, lub podjąć działanie w stosunku do zachowania twojej połówki czy członka rodziny.


Konflikty w rodzinie – Stworzyć harmonię w domu
Do mojego małżeństwa wniosłam nie tylko ból po związku z alkoholikiem. Odkryłam również, że mój egoizm i duma są powodem konfliktów w mojej rodzinie (Jk 4:1-10). Szukając sposobów, aby pozbyć się egoizmu i dumy, podczas mojego studium biblijnego (Jk 3:13-18, Kol 3:16), Bóg dał mi mądrość zobaczenia, że nie stosuje się do biblijnej strategii wypunktowanej poniżej 2. Kiedy zaczęłam ją stosować w relacjach z moim mężem i w rodzinie, zobaczyłam, że przynosi to efekty w sytuacjach konfliktowych. Ale tylko wtedy, kiedy byłam w to zaangażowana, i modliłam się czyniąc z tego praktykę.

  • ćwicz się w jak najlepszym myśleniu o swoim małżonku i rodzinie (1 Kor 13:7). Zamiast zakładać, że mąż znowu zostawił skarpetki na środku pokoju tylko po to, aby zrobić ci na złość, zastanów się, jak dzisiaj ciężko pracował, jak się stara, aby być głową rodziny, a o skarpetkach najprawdopodobniej zapomniał.
  • Licz swoje błogosławieństwa (Flp 4:6, Kol 3;17). Zamiast narzekać na to ilu rzeczy nie masz, przypominaj sobie o tym co już masz i bądź za to wdzięczna.
  • Bądź dla swojej rodziny źródłem zachęty, pomocy, pocieszenia (Mt 7:12, JK 3:8). Jeśli będziesz pomagać innym, pocieszać, zachęcać, będziesz uprzejma i optymistyczna, zobaczysz, że inni będą tacy dla ciebie.
  • Bądź gotowa przyznać się do błędu – i bądź gotowa przeprosić (Jk 1:19-20, Ef 4:26-27, Prz 29:11). Nie tylko zburzy to mur między wami, ale dasz przykład dla twojego współmałżonka, dzieci, rodziny.


Konflikty w rodzinie – zdecydowane kroki w kierunku przerwania zamkniętego kręgu
Jeżeli znajdujesz się w sytuacji powtarzającego się, rozprzestrzeniającego się konfliktu w rodzinie, możliwe, że ty lub twój współmałżonek będziecie potrzebowali zasięgnąć wiedzy z dziedziny technik radzenia sobie z gniewem, lub jeżeli to dzieci są powodem konfliktów, zasięgnijcie wiadomości dotyczących technik radzenia sobie z gniewem dla rodziców. Rozwiązaniem jest również doradztwo rodzinne, wtedy kiedy wszyscy pragniecie pracować jako zespół i wspólnie chcecie rozwiązać problem, natomiast, jeżeli problem tkwi w małżeństwie, może warto poszukać pomocy w doradztwie małżeńskim. Mądrość od Boga jest najlepszą podstawą do budowania naszych żyć przepełnionych miłością i pokojem. Zwróćmy się znów do Biblii, aby otworzyć nasze serca na konflikty rodzinne:

„Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa. Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą. Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.” (Ga 5:16-26)

Jak Bóg może mi pomóc?

1 jeżeli znajdujesz się w sytuacji, w której stosowana jest wobec ciebie przemoc, powinnaś szybko poszukać pomocy i ochrony przed napastnikiem. Bóg ustanowił władze (Rz 13:1-5) – policja, sąd, aby chronić ciebie i twoją rodzinę przed przemocą. Nie tylko dla Boga jest ważne twoje bezpieczeństwo; ustanowione przez Niego prawo, wypełniają urzędnicy, którzy są odpowiedzialni za twoje bezpieczeństwo i tych, których kochasz, i mają za zadanie karać tych, którzy dokonali przemocy.

2 Kolejną zasadą dotyczącą rozwiązywania konfliktów jest usunięcie słowa “ale” ze swojego słownika. Kiedy mówisz „ale” automatycznie skreślasz wszystko to co powiedziałeś przed tym słowem. Skreślisz również sens słowa „przepraszam”, kiedy zaczniesz wygłaszać - po słowie „ale” - powody dlaczego to i to zrobiłeś. Na przykład: „Przepraszam, że krzyczałem, ale gdybyś tylko nie była taka nieznośna, nie musiałbym krzyczeć.” Chodzi o to, żeby przepraszać za swoje własne zachowanie, a nie łączyć przeprosin z oskarżeniami.


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Chrześcijańskie poradnictwo rodzinne
Samotny rodzic
Zdrada małżeńska
Samotna Kobieta
Chrześcijańskie poradnictwo małżeńskie
Przemoc słowna
Uzależnienie od telewizji
Ciąża u nastolatek
Konflikty w rodzinie
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Konflikty w rodzinie to My Google!
Add Konflikty w rodzinie to My Yahoo!
XML Feed: Konflikty w rodzinie
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.