Clicky

Samotny rodzic

Samotny rodzic

 - Wsparcie
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Samotny rodzic

Samotny rodzic – Ciężka praca
Każdy wie, że bycie samotnym rodzicem, to najcięższa praca na świecie. Czy jesteś samotnym rodzicem z powodu rozwodu, czy śmierci współmałżonka, czy masz dziecko nie będąc w legalnym związku, przechodzisz przez trudny czas. Jeśli nie dostajesz alimentów, jest ci tak samo ciężko – czy jesteś rozwiedzioną mamą czy tatusiem. Każda rodzina z samotnym rodzicem musi stawić czoła wyzwaniom.

Zmagania związane z pracą, opieka nad dzieckiem, dziecka zajęciami, i innymi zadaniami. Też pragniesz mieć czas dla siebie.

Z pewnością, problemy finansowe są największym problemem, z którym musi się zmierzyć samotny rodzic, szczególnie rodzic mający przyznaną opiekę nad dzieckiem. Wsparcie dla samotnych rodziców opiekujących się dziećmi – małoletnimi przestępcami, jest jeszcze mniejsze. Między tymi wszystkimi bataliami, dochodzą jeszcze dzieci i ich potrzeby, poświęcenie im uwagi, czas, mądrość w prowadzeniu, i codzienna opieka – wszystko to – wydaje się - może przerosnąć nasze możliwości. Każda czynność wyda się za dużym brzemieniem.


Samotny rodzic – historie
Poniższe historie z różnego punktu widzenia pokazują trudne sytuacje z jakimi musi borykać się samotny rodzic:

  • „Teraz, kiedy moje dziecko jest już duże, wspominam przeszłość i dziwię się, że przeżyłam. Miałam na wychowaniu dwójkę dzieci, pracę i eks męża, który nie płacił alimentów. Często miałam dwie, a czasami trzy prace, żeby wiązać koniec z końcem. Ciagle mam wyrzuty sumienia. Dlaczego? Dlatego, że jestem świadoma, że uwaga i troska jaką wymagały moje dzieci zostawiają wiele do życzenia. Nie miałam żadnej rodziny, na której mogłam polegać. Ponieważ musiałam pracować i spędzać wiele godzin poza domem, nie miałam czasu dla dzieci. Ale odkryłam, że Bóg opiekował się moimi dziećmi i dawał mi siły, aby wytrwać.”
  • „Jako ojciec nie mający prawnej opieki nad dziećmi, tęskniłem za nimi okropnie przez te wszystkie lata, kiedy dorastały. Chciałem się angażować i kiedy moja żona była tak miła i potrzebowała opieki nad dziećmi – zajmowałem się nimi. Ale to nie to samo. Najtrudniejsza rzecz z jaką musiałem żyć, to świadomość, że ona nastawia moje dzieci przeciwko mnie. Jedyne co mogłem zrobić to kochać je i być zaangażowanym na tyle, na ile jest to możliwe. Moja eks żona jest kobietą pozbawioną skrupułów, ale sąd zignorował „prawa ojca” i jego zdanie w tej kwestii. Kiedy mój syn sprawiał coraz więcej kłopotów, i coraz częściej stawiał się mojej żonie, ona umiejscowiła go w domu dziecka, nawet mnie o tym nie informując. Wreszcie, po trzech latach, wygrałem opiekę nad nim. Podczas tego okresu, wstąpiłem do grupy wsparcia dzięki mojemu kościołowi, która to pomogła mi przetrwać, i dała przekonanie, że nie jestem sam. Ludzie z grupy okazali mi, że gorycz nie może mną zawładnąć. List do Hebrajczyków 12;15 mówi: „Baczcie, aby nikt nie pozbawił się łaski Bożej, aby jakiś korzeń gorzki, który rośnie w górę, nie spowodował zamieszania, a przez to nie skalali się inni.”
Rodzice ci, musieli stawić czoła dwóm trudnym sytuacjom. Żadne z nich nie poddało się i znalazło siłę, nadzieję i radość. Ty też możesz, jeśli szukasz w odpowiednim miejscu.


Samotny rodzic – znajdź pomoc
Jedną z najlepszych rzeczy, jaką może zrobić samotny rodzic, to poszukać pomocy z zewnątrz. Wielu samotnych rodziców mieszka bardzo daleko od swojej rodziny. Jeśli nie masz koło siebie kochającej rodziny, która może cię wspierać, poszukaj wartościowych relacji na miejscu. Mogą to być znajomości z innymi rodzicami, w podobnej sytuacji do twojej, lub w obrębie wspólnoty w twoim kościele. Istniej wiele grup dla samotnych rodziców, którzy pomagają sobie w opiece nad dziećmi, i w innych kwestiach.

  • dołącz lub załóż własną grupę, np. „program adopcji samotnego rodzica”. Jest wielu ludzi (np. dziadkowie, którzy mieszkają kilometry od swoich wnuczków), którzy tylko marzą o tym, aby pomóc samotnemu rodzicowi w zapewnieniu np. transportu, wolnego czasu czy opieki nad dzieckiem. Sprawdź w kościołach w swoim sąsiedztwie, czy nie ma takich osób.
  • Porozmawiaj z pastorem, czy nie ma osób, z tych młodszych członków kościoła, chętnych do pomocy
  • Przyłącz się do grupy wsparcia dla samotnych rodziców. Często, grupy takie mają rodzinne wyjścia i wycieczki lub jakieś atrakcje dla osób dorosłych.
Bóg może dać ci pocieszenie w chwilach samotności lub stresu. Bóg mówi, że On nigdy cię nie opuści ani nie porzuci. Pamiętaj, że jako samotny rodzic, możesz wykorzystać swoje doświadczenie aby wzmocnić więzy miedzy tobą a twoimi dziećmi. Proś Boga, aby dawał ci siły i prowadził cię w wychowywaniu dzieci, tak jak On chce, aby były wychowywane, a będzie dawał ci radość w tym okresie.

Odnaleźć Nadzieję!

Sugerowane źródła:

Successful Single Parenting ( Gary Richmond)
Bringing Up Boys ( Dr. James Dobson)
The Financial Guide for the Single Parent ( Larry Burkett)


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Samotny rodzic
Przemoc słowna
Syndrom Pustego Gniazda
Ciąża u nastolatek
Przemoc w związkach
Separacja
Konflikty w rodzinie
Samotna Kobieta
Zdrada małżeńska
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Samotny rodzic to My Google!
Add Samotny rodzic to My Yahoo!
XML Feed: Samotny rodzic
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.