Clicky

Zespół maniakalno-depresyjny

Zespół maniakalno-depresyjny

 
Jesteś tutaj: Wyzwania Życiowe >> Zespół maniakalno-depresyjny

Zespół maniakalno-depresyjny – Co to znaczy?
Zespół maniakalno-depresyjny odnosi się do huśtawek nastroju; od znacznego wzmożenia nastroju (mania) do obniżenia nastroju (depresja). Inna nazwa funkcjonująca to zaburzenia dwubiegunowe. Charakteryzuje to osobę, której nastroje oscylują między dwoma „biegunami”, tj.; mania (wzloty) i depresja (upadki). Zaburzenia dwubiegunowe to zaburzenia pracy mózgu, które wpływają na zmiany nastroju, aktywności i zmiany w zachowaniu.

Zespół maniakalno-depresyjny lub zaburzenia dwubiegunowe dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Mogą wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej zaczyna się u młodzieży w późnym okresie dojrzewania (na progu dorosłości). Zaburzenie dwubiegunowe występuje wśród ludzi wszystkich ras, grup etnicznych i grup klasowych. Badania wykazują, że zaburzenie to ma podłoże genetyczne i występuje pokoleniowo. Niestety, choroba ta nie tylko wpływa na osobę z zaburzeniem, ale ma wpływ także na bliskich chorego.


Zespół maniakalno-depresyjny – diagnoza
Objawy zespołu maniakalno-depresyjnego lub zaburzenia dwubiegunowego są klasyfikowane według epizodów maniakalnych lub depresyjnych. Zespół maniakalno-depresyjny jest diagnozowany jako:

  • Epizod maniakalny: Epizod maniakalny jest zdiagnozowany, jeżeli 3 lub więcej symptomów utrzymuje się przez większość dnia, każdego dnia, lub przez tydzień lub dłużej. Jeżeli zaburzenie nastroju jest uporczywe, 4 dodatkowe symptomy są widoczne.

  • Epizod depresyjny: Epizod depresyjny jest zdiagnozowany jeżeli 5 lub więcej symptomów utrzymuje się przez większość dnia, każdego dnia, lub przez okres dwu lub więcej tygodni.

  • Epizod mieszany: u niektórych ludzi symptomy mani i depresji mogą występować naprzemiennie. Osoba taka może być w bardzo przygnębionym nastroju podczas gdy jej aktywność jest zwiększona.


Zespół maniakalno-depresyjny – jakie są możliwości leczenia?
Poznaj swoje „wywoływacze”: Zespół maniakalno-depresyjny ma powtarzające się zachowania i stałe leczenie jest wymagane. Odpowiednia ilość snu i stałe pory snu są podstawą w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych. Rozpoznaj własne tzw. wywoływacze takie jak: regularność snu, wydarzenia w życiu. To wszystko pomoże w odpowiednim leczeniu twojej choroby.

Leczenie: Psychiatrzy zazwyczaj przepisują leki zwane „stabilizatorami nastroju”, takie jak: lithium czy valproate. Jeżeli jest taka potrzeba, przepisane są antydepresanty, aby zrównoważyć stany maniakalne i depresyjne (wzloty i upadki).

Obserwuj swoją tarczycę: Tarczyca u ludzi z zaburzeniami dwubiegunowymi często wykazuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Tarczyca ma wpływa na huśtawki nastroju i poziom energii więc warto zwrócić uwagę na jej pracę.

Naucz się zauważać nawroty: Dla osoby z tym zaburzeniem, zrozumienie choroby i dostrzeżenie nawrotu jest krytyczne w procesie leczenia. Dotyczy to osoby chorej, ale także rodziny, która często także potrzebuje pomocy lekarskiej.


Zespół maniakalno-depresyjny – czy jest nadzieja?
Nie jest rzadkością, że osoba chora jak i członek rodziny pomimo faktu, że zaburzenie to zostało zdiagnozowane, odczuwa smutek i niepewność w stosunku do diagnozy.

Biblia mówi w 2 Tymoteusz 1:7:” Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia.” Ci, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa i zbawienie stają się dziećmi Bożymi, a Bóg daje im ducha mocy, miłości i dyscypliny. Nikt nie musi przechodzić przez to sam. Pomimo diagnozy zespołu maniakalno-depresyjnego, jeśli tylko masz osobistą relację z Bogiem poprzez Jezusa Chrystusa – Jergo syna, poddajesz się Jego prowadzeniu i wskazówkom - będziesz mieć siłę, aby przeżyć życie.

Przeczytaj osobistą historię jak radzić sobie z Depresją!

Źródło: The National Institute of Mental Heath: www.nimh.nih.gov/publicat/bipolar.cfm


Czy podoba Ci się to, co przeczytałeś/przeczytałaś na naszej stronie? Jeśli tak, to podziel się tym z innymi, używając poniższych portali: Czym są portale społecznościowe?
Znajdź nas na:
English  
Social Media
Znajdz nas na:

Podziel sie:


Życiowe wyzwania

Depresja
Zespół poaborcyjny
Radzenie sobie z lękiem
Relaks, Odprężenie
Samotność
Przezwyciężyć zazdrość
Zespół maniakalno-depresyjny (Zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
Osobowość borderline
Poronienie
Additional Content To Explore...

Czy nauka może udowodnić istnienie Boga?
Czy filozofia może udowodnić istnienie Boga?
Czy Biblia jest prawdziwa?
Kim jest Bóg?
Kim jest Jezus?
Która religia?
Jak mogę wzrastać w Bogu?
Popularne tematy
Uzdrowienie
 
 
 
Szukaj
 
Add Zespół maniakalno-depresyjny to My Google!
Add Zespół maniakalno-depresyjny to My Yahoo!
XML Feed: Zespół maniakalno-depresyjny
Wyzwania Życiowe Strona glówna | O nas | Nawigacja strony
Copyright © 2002-2021 AllAboutLifeChallenges.org, Wszelkie prawa zastrzezone.